adplus-dvertising

Mansur Yavaş’a belediye meclisinde Lütfü Türkkan soruldu!

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Bingöl’de şehit yakınına küfrettiği için İYİ Parti Grup Başkanvekilliği görevinden istifa eden Lütfü Türkkan gündeme geldi. Söz alan AK Parti’li Burhan, Belediye Başkanı Yavaş’a “Şehit annelerinin, bacılarının Demirtaş’ın eşi kadar değeri yok mu?” diyerek sordu.
Takip et
Mansur Yavaş’a belediye meclisinde Lütfü Türkkan soruldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş başkanlığında Belediye Meclis Salonu’nda sosyal mesafe kuralı gözetilerek düzenlenen ve belediyenin sosyal medya hesaplarından da canlı yayımlanan toplantıda, çeşitli konularda verilen soru önergeleri okundu.

Söz alan AK Parti Altındağ Belediye Meclis Mensubu Sinan Burhan, Yavaş’ın siyasi geçmişinin Türk milliyetçiliğine dayandığına işaret ederek, “Şehit ailelerine sahip çıkan iki satırlık bir twitinizi görmedim. Bakın Sayın Başkanım daha önce terör örgütü PKK destekçisi Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’a yönelik olarak kadın hakları çerçevesinde sahip çıkan bir twitiniz oldu. Bu şehit yakınlarımızın annelerinin bacılarının Selahattin Demirtaş’ın eşi kadar değeri yok mu? Niçin bir açıklama yapmadınız?” diyerek konuştu.

Yavaş’a açıklama yapmaması halinde 30 bin şehidin, MHP kurucusu Alpaslan Türkeş’in ve BBP kurucusu Muhsin Yazıcıoğlu’nun kemiklerinin sızlayacağını ifade eden Burhan, Yavaş’a Bingöl’de şehit yakınına küfrettiği için İYİ Parti Grup Başkanvekilliği görevinden istifa eden Lütfü Türkkan’ı kınaması için çağrıda bulundu.

“HİÇ KİMSENİN BİR ŞEHİT YAKININA SÖVME, ONU İNCİTME HAKKI OLAMAZ”

Burhan’ın çağrısına yanıt veren Yavaş, sorulara hazırlıklı olduğunu söyleyerek, bir açıklama hazırladığını kaydetti.

Yavaş, “Bir şehit yakınına Lütfü Türkkan’ın sarf etmiş olduğu sözler kesinlikle kabul edilemez.” ifadesini kullanarak, İYİ Partinin koruma duygusuyla hareket etmediğini Türkkan’ı görevden alarak gerekeni yaptığını aktardı.

Olayın ilk olduğu andan Türkkan’ın yaptığı ilk açıklamayla olayı inkar ettiğini sonrasında ikinci bir açıklama yaparak özür dilediğini anımsatan Yavaş, Millet İttifakı’nın bir belediye başkanı olarak, partinin ve genel başkanının tavrını desteklediğini belirtti.

Yavaş, “Bizleri son derece rahatsız eden, bu hareketin lüzumlu biçimde cezalandırılmasından da öte yandan memnunum. (Ceza) Yeter mi, yetmez mi neticede parti kendisi karar verecek. Zaten aksi vaziyet, kendimizi, tutturduğumuz ve halkımız tarafından karşılık gören nezaketli çizgimizi inkar etmek olurdu. İYİ Partinin Genel Merkezi, lüzumlu hassasiyeti ‘göstermemiş’ olsaydı ve biz de bu vaziyete ‘tepkisiz’ kalsaydık, hiç şüphe yok ki bizler de eleştirilmeyi hak ederdik…” değerlendirmesinde bulundu.

Şehitlerin ölümsüz ve mukaddes olduğunu vurgulayan Yavaş, şehitlerin emanetlerini en kıymetli varlıklar olarak gördüğüne işaret etti. Yavaş, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Hiç kimsenin, hangi gerekçeyle olursa olsun, bir şehit yakınına sövme, onu incitme hakkı olamaz. Bu gerçeği hepimiz kabul etmekle beraber, gönül isterdi ki, şehit yakını olarak kendini ifade eden o şahsın sosyal medyada çıkan önceki paylaşımlarına da tepki gösterilseydi. Siyaseten yan yana olmasak bile herhangi bir kadına sırf kadınlığı üstünden, cinsiyetçi yaklaşımla hakaret ve tehdit geldiğinde, insanlığımızın ortak vicdanıyla karşı çıkmalıyız.

Dün Başak Demirtaş’a kadın kimliği üstünden yapılan ahlak dışı saldırıyı nasıl kınamış ve kadına yönelik her türlü saldırının karşısında olduğumuzu ifade etmişsek, bugün Meral Akşener hanımefendiye yönelik ahlak dışı saldırılarda da siyaset üzeri düşünmek ve tavır koymak her bireyin görevi olmalıdır. İki olay arasındaki farkı da şu şekilde izah edeyim. Birisi sağ ve kendince siyaset yapan iki şahsa karşı yapılan cinsiyetçi küfürlerdir. Bir diğeri vefat etmiş şehit düşmüş birisinin arkasından yapılan galiz küfürdür. Yani onun yalnızca ruhu muazzep olmaktadır. Milletimiz de elbette bundan derin üzüntü duymuştur. Bence burada hepimiz kendimizi bir oto kontrolden geçirelim, bu konuda ne kadar çifte standarttan uzak ve günahsız olduğumuzu objektif değerlendirelim.”

“ŞEHİT AİLELERİ ÜZERİNDEN YİNE BAŞKA BİR İSTİSMAR OLUŞTU”

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunmak üzere söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Murat Köse de olayın üstünden günler geçmesinden sonra Yavaş’ın yaptığı açıklamanın içerik açısından sorunlu netice olarak iyi olduğunu ifade etti.

Yavaş’ı “şehit ailesine yapılan saldırıyı ve küfrü konuşmak yerine siyaset yaptığı” için eleştiren Köse, “Maalesef şehit aileleri üstünden gene başka bir istismar oluştu. Şehit ailelerine ve şehitlerimize bugüne kadar gösterdiğimiz hassasiyeti bütün Türk milleti biliyor. Bundan sonra da aynı hassasiyete devam edeceğiz. ” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarından sonrasında Yavaş, gündemdeki maddeleri oylamaya sundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.