Manisa’da tarım ilacı binlerce arıyı telef etti!

Manisa’nın Salihli ilçesinin kırsal Bahçecik Mahallesi’nde yabani otları kurutmak için çiftçiler tarafından kullanılan zirai tarım ilacı sebebiyle 100 binden fazla arı telef oldu. Arıların sahibi Halil Avcı (46), zararının 55 bin lira olduğunu söyleyerek çiftçileri bilinçli ilaçlama yapmaları için uyardı.
Takip et
Manisa’da tarım ilacı binlerce arıyı telef etti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Salihli’nin Bahçecik Mahallesi’nde 25 senedir arıcılıkla uğraşan Halil Avcı’ya ait 100 kovanda bulunan 100 binden fazla arı, tarım ilacı sebebiyle telef oldu. Avcı, zararının 55 bin lira civarında olduğunu belirtti. Çocukluğundan beri arıcılıkla uğraştığını ve bölgede ilk kez bu vaziyetle karşılaştığını kaydeden Avcı, “Yüreğim yanıyor. 100 kovan arım vardı. Bunlardan yüzde 90’ını telef oldu” şeklinde konuştu.

Avcı, Salihli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden gelen görevlilerin arıların ölümüne, tarım ilacının neden olduğu yönünde bilgi verdiklerini söyledi.

Manisa’da tarım ilacı binlerce arıyı telef etti!

ARILAR STRESE GİRDİ

Hayatta kalan arılarının zehirlenme olayından sonra strese girdiklerini belirten Avcı “Arılarım, insanları sokmazdı. Fakat zehirlendikleri için strese girdiler. Şu an buraya gelen herkese saldırıyor ve sokuyorlar. Kovanlarda can çekişen öbür arıları kurtarabilmek için kekik suyuyla şerbeti kullanıyoruz. Kovanların içine ve arıların üstüne gelecek biçimde azar azar şerbet serpiyorum” diyerek bilgi verdi.

Manisa’da tarım ilacı binlerce arıyı telef etti!

55 BİN LİRA CİVARINDA ZARARIM VAR

Arılarının telef olması sebebiyle 55 bin lira civarında maddi kaybının olduğunu öne süren Avcı, “Telef olan arılarım sebebiyle zararım 25 bin liradan fazla. Bir o kadar da bal gelirinden oldum. Toplam zararım 55 bin lira civarında. Öte Yandan 25 senelik birikimim bir anda avcumdan kayıp gitti. Çiftçilerimiz tarımsal ilaçlamaya dikkat etsinler. İlaçlamayı bilinçli bir biçimde yapsınlar. Ot, çiçeklenmeye dönmeden, çiçek açmadan, ortalama 15 gün önce bu tür ilaçlar uygulanır. Ben yandım başka arıcılar da yanmasın” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.