adplus-dvertising

Manisa’da çıkan orman yangını kısmen kontrol altında

Manisa’nın Soma ilçesinde çıkan orman yangını, havadan ve karadan yapılan müdahalelerle kısmen kontrol altına alındı. Çalışmaları yerinde takip eden İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, “Şu anda yangın kısmen kontrol altında. Endişe edilecek bir vaziyet yok” şeklinde konuştu.
Takip et
Manisa’da çıkan orman yangını kısmen kontrol altında
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Manisa’nın Soma ilçesi aynı gün iki orman yangınıyla alevlere boğuldu. Öğle saatlerinde ilçeye bağlı Adil Mahallesi yakınlarında yaşanan ilk yangın Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin müdahalesiyle kısa zamanda kontrol altına alınırken, öğleden sonra 16.00 sıralarında bu defa Kızılören Mahallesi’nde ikinci bir yangın yaşandı. Yangına 11 helikopter, 6 uçak, 54 arözöz, 12 su tankeri, 7 yer ekibi, 10 dozer ile Manisa Büyükşehir Belediye İtfaiye Dairesi Başkanlığına bağlı ekiplerle müdahale edildi. Öte yandan yangın bölgesinin yakınlarında bulunan mahallelerdeki bine yakın küçük ve büyükbaş hayvan tahliye edildi.
Öte yandan bölgede 2 tane gece görüş helikopteri ve yer ekipleriyle çalışmalar devam ediyor.

Manisa’da çıkan orman yangını kısmen kontrol altında

Yangın bölgesinde araştırmalarda bulunan İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, yangının kısmen kontrol altına alındığını söyleyerek, “Yangın saat 16.00 sıralarında yaşandı. Çıkış sebebini güvenlik görevlilerimiz araştırıyorlar. Hemen havadan ve karadan Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiyemiz de dahil olmak üzere ekiplerimiz yangına havadan ve karadan müdahale ettiler. Allah’a şükür Heciz Mahallemize ulaşmadan yangını önledik. Şu anda yangın kısmen kontrol altında. Tamamen söndü diyemiyoruz. Halen yer yer yanmalar var. Kısmen kontrol altında soğutma çalışmalarımız devam ediyor. Endişe edilecek bir vaziyet yok” şeklinde konuştu.

En az hasarla yangının atlatıldığını belirten Soma Belediye Başkanı Ali Tulup ise, “Müdürümüz havadan lüzumlu talimatları verdi. Helikopterlerimiz yangına nokta atışı müdahale etti. Aşağıdan çalışan yer ekiplerine de müdürümüz yol gösterdi. En mühim olan mahallemizi kurtarmaktı. Can kaybımız yok fakat ciğerlerimiz yandı. En az hasarla bu yangını atlattık. Bize destek veren herkese canı gönülden teşekkür ediyorum” diyerek konuştu.
Yangının oldukça yaklaştığı Heciz Mahallesi’ndeki vatandaşlardan Nazmi Yılmaz, yangın sebebiyle korku yaşadıklarını söyleyerek “Alevler neredeyse evlerimizin önüne düşüyordu söndürdük. Korkudan evlerimizin başında bekledik” şeklinde konuştu.

Kaplumbağalar alevlerden kaçamadı

Yangın sırasında alevler arasında kalan çok sayıda orman hayvanı telef olurken, alevlerden kaçabilen bir kaplumbağaya orman işletme ekipleri su dökerek yaşama döndürmeye çalıştı. Bazı kaplumbağaların ise yangından kaçamadığı ve telef olduğu görüldü.

TOMA’lar yerleşim yerleri için hazırda bekletildi

Yangının yakınındaki yerleşim yerlerine yaklaşan alevlere karşı Manisa İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı TOMA’lar da bölgede konuşlandırıldı. Yangın bölgesinde ekiplerin soğutma çalışmaları sürüyor.

Manisa’da çıkan orman yangını kısmen kontrol altında

Aykut Yeniçağ – Önder Aydın – Yılmaz Sarıpınar

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.