Manisa’da 1366 yılından kalma Bizans sütunlarına sıva yapılmış!

Manisa’da 1366 senesinde Saruhanoğulları Beyliği tarafından yapılan Ulu Cami’deki restorasyon çalışması esnasında, kaldırılan sıvanın altından Bizans dönemine ait sütunlar gün yüzüne çıktı.
Takip et
Manisa’da 1366 yılından kalma Bizans sütunlarına sıva yapılmış!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Saruhanoğulları Beyliği’nin en mühim yapılarından Manisa Ulu Cami, Muzafereddin İshak Bey tarafından 1366 senesinde Mimar Emet Bin Osman’a yaptırıldı. Beylikler Dönemi’nin en mühim ve alaka çekici cami planı olarak gösterilen ve şehrin simgelerinden olan Ulu Cami, izinsiz yapılan çeşitli eklentiler ve yanlış uygulamalar sebebiyle orijinalliğini yitirdi.

5 MİLYON TL HARCANDI

Camide, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2018 senesinde restorasyon çalışması başlatıldı. Esasına uygun olarak restoresi sürdürülen camiye 5 milyon TL harcandı. Restorasyon esnasında, caminin yapımından 8 sene sonra iklim koşulları sebebiyle iç tarafta örülen duvarda sıva raspası çalışması yapıldı, sıvalar kazındı. Ortaya 6 sütun çıktı. Sütunların Bizans dönemine ait olduğu tespit edildi. Duvarla beraber ortaya çıkan sütunlar tarihe ışık tuttu.

“BİZANS DÖNEMİNE AİT OLDUĞU GÖRÜLÜYOR”

İzmir Vakıflar Bölge Müdürü Muzaffer Ataseven, caminin bu sene sonunda hizmete açılacağını söyleyerek, “Caminin 1366 senesinde yapıldığını biliyoruz. Kesin tarih bu. Çünkü caminin girişinde kitabe var. Daha sonra bu caminin orta bölümünde ortalama 8 sene sonra yapıldığını varsaydığımız duvar var. Restorasyona başlayınca bu duvarda sıva, raspa çalışması yaptık. Sıvalar soyulduktan sonra alttan çok güzel bir işlemeli duvarla karşılaştık. Şu an Koruma Kurulunun verdiği karar gereği bunu derzli bir biçimde bırakacağız. Duvarların arasında 6 sütun çıktı. Tabii bu sütun ve başlıklarının dönemsel olarak devşirme malzemelerden kullanıldığı görülmekte. Muhtemelen Bizans dönemine ait olduğu görülüyor. Bu caminin restorasyonu bittikten sonra hem ibadete hem ziyarete açılacaktır” diyerek konuştu.

Manisa’da 1366 yılından kalma Bizans sütunlarına sıva yapılmış!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.