Mangal yasak mı, piknik alanları açıldı mı?

Parklara gitmek serbest mi? Hafta sonlarının vazgeçilmezi mangal ve pikniklerin yasak olup olmadığı merak konusu oldu. Koronavirüs sebebiyle piknik alanlarına girişler yasaklanmıştı. Normalleşme döneminin başlamasıyla birlikte piknik alanları açık mı sorusuna yanıt aranıyor. Piknik ve mangal yapmak serbest mi? Mangal yasağı kalktı mı? İşte konuyla ilgili detaylar…
Takip et
Mangal yasak mı, piknik alanları açıldı mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Mangal yasağı kalktı mı? Kovid-19 salgını sebebiyle piknik alanlarına giriş yasaklanmıştı. Bu tip yerlerde mangal yapan vatandaşlar da bu yasaktan nasibini almıştı. Bilindiği üzere Türkiye'de 1 Haziran itibariyle normalleşme dönemi başladı. Alınan kararlarla beraber sosyal yaşam da normale dönüyor. Hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının kaldırılması sonrası merak edilen konulardan birisi de piknik alanları açık mı oldu? Mangal yasağı kalktı mı? Piknik ve mangal yapmak serbest mi? İşte ayrıntılar!

MANGAL YASAĞI KALKTI MI?

Genelgeye göre, mangal yapmak hariç olmak üzere 1 Haziran'dan itibaren piknik alanları faaliyetlere başladı. Fakat mangal yasağının ne zaman kalkacağı ile alakalı henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

İDARİ CEZA UYGULANACAK

Genelgede, söylenen önlemlere ve kurallara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Yasasının alakalı maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın vaziyetine göre Yasanın alakalı maddeleri gereğince işlem yapılacağı ifade edildi. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Yasasının alakalı maddesi kapsamında lüzumlu adli işlemin başlatılacağı kaydedildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN PARK, PİKNİK ALANLARI VE LOKANTALARA İLİŞKİN GENELGE

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle park, bahçe, piknik alanları, mesire yerleri, plajlar 1 Haziran'dan itibaren kullanılabilecek.

Bakanlık, "lokanta, restoran kafe gibi işyerleri, park, piknik, alanları, mesire yerleri ve giyim pazarları" ile ilgili 81 il valiliğine genelge gönderdi. Genelgede, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda, salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından yarattığı riski yönetme, izolasyonu temin etme, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma maksadıyla birçok önlem kararı alındığı söylendi.

Genelgede, gelinen aşamada virüsün yayılma ve bulaşma hızının azalması, vaka artış hızının düşüşe geçmesi yönünde kaydedilen pozitif gelişmeler doğrultusunda kontrollü normalleşme sürecine geçildiği ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında 28 Mayıs'ta toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda daha önce genelgelerle getirilen yasaklama/kısıtlamaların kimilerinin kaldırılması konularının değerlendirildiği bildirildi.

KARARLAR

Genelgede, yapılan değerlendirme neticesinde, 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak kararlar şu şekilde sıralandı:

- Faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan/kısıtlanan lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokalleri (iskambil, okey, tavla oyunları ve nargile satışları ile doğrudan temasa neden olacak biçimde dans ve oyun maksadıyla yapılan canlı müzik faaliyetleri hariç olmak üzere) 1 Haziran 2020 Pazartesi günü itibarıyla tespit edilen kurallar dahilinde saat 22.00'ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Kendi müşterilerine hizmet veren turizm tesislerinin bünyesindeki işletmeler saat sınırlamasına tabi olmayacak.

- Faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan yüzme havuzu, kaplıca, hamam, sauna, SPA merkezleri gibi işletmeler, 1 Haziran 2020 Pazartesi günü itibarıyla tespit edilen kurallar dahilinde saat 22.00'ye kadar, spor merkezleri ve tesisleri 24.00'e kadar hizmet vermeye başlayacak.

- Kısıtlanan halka açık alan olan park ve bahçe ile rekreasyon ve piknik alanları, mesire ve ören yerleri ile sahil bantlarında (plajlar) piknik, spor, yürüyüş, gezi, balık tutma faaliyetlerine (yerleşim yeri içi park/bahçelerde mangal yapmak hariç olmak üzere) tespit edilen kurallar ve mesafe koşullarına uyularak 1 Haziran 2020'den itibaren başlanacak.

- Geçici süreliğine faaliyetleri durdurulan giyim pazarları (sosyete pazarı) olarak adlandırılanlar başta olmak üzere sergi ve tezgahlarda giyim, oyuncak, süs eşyası, çanta gibi zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı bütün pazarlarda tespit edilen kurallar ve mesafe koşullarına uyularak gene 1 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren faaliyetlere başlaması kararlaştırıldı.

Pandeminin yayılmaması ve kontrol altında tutulması için Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunca her bir faaliyet alanı için tespit edilen işletme/faaliyet kuralları ve alakalı bakanlık ve kurumlarca yapılan yahut yapılabilecek yeni/ilave düzenlemeler göz önünde tutularak anılan faaliyetler için usul ve esasların tespit edilerek lüzumlu Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararlarının alınmasının, bahse konu faaliyetler için tespit edilen kuralların alakalı işletmeci/esnafa tebliğ edileceği söylendi.

Genelgede, söylenen önlemlere ve kurallara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Yasasının alakalı maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın vaziyetine göre Yasanın alakalı maddeleri gereğince işlem yapılacağı ifade edildi. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Yasasının alakalı maddesi kapsamında lüzumlu adli işlemin başlatılacağı kaydedildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.