Manavgat’ta orman yangınlarını çıkaran haini kız arkadaşı ele verdi!

Antalya’da Akseki ve Manavgat orman yangınlarını çıkardığı iddiasıyla tutuklanan Ali Y.’yi kız arkadaşının kaydettiği ses kaydı ele verdi. Kayıtlarda Ali Y., “Benzinle döke, döke, yaka yaka gittim” diyor
Takip et
Manavgat’ta orman yangınlarını çıkaran haini kız arkadaşı ele verdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’yi kasıp kavuran orman yangınlarıyla alakalı soruşturmalar devam ediyor. Antalya’daki yangınlarla alakalı Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığının koordinasyonunda yürüyen soruşturmalarda dehşet verici ayrıntılara ulaşıldı. Antalya’da Akseki ilçesinin Manavgat sınırındaki bölgelerinde çıkan yangın bir müddet sonra Manavgat’ın ormanlarına da sıçramış binlerce hektar kül olmuştu. Öte Yandan bir vatandaş ve iki orman işçisi de yaşamını yitirmişti. Bu yangınlarla alakalı olarak Özlem T. (40) isimli bir kadın jandarmaya bir ses kaydı teslim etti. Konuşmalarda Ali Y. (40) isimli kişi bu ormanları nasıl yaktığını anlatıyordu.

ELİ SARILI HALDEYDİ

İlk olarak Özlem T.’nin ‘şahit’ sıfatıyla ifadesi alındı. Özlem T., şunları anlattı: “Telefonumdaki bir program ile görüşmelerimi kaydediyorum. Kayıtlar çoğaldığında silerim. Fakat Ali ormanı yaktığını anlattığı için bu ses kaydını silmedim. Ali telefonla beni aramıştı ‘Güçlüköy’ün Manhayıt mevkisindeki yangını bin lira karşılığında ben çıkardım. Hatta yangını çıkarmak için para veren kişi 250 lira da fazla verdi. Bu kişi bana ‘Yakalanırsan sarhoş ve madde bağımlısı olduğunu ve hiçbir şey hatırlamadığını söyle’ diyerek talimat verdi. Bana ormanı yaktıran ve para verenler farklı kişiler. Parayı vereni biliyorum ama yaktıranın kim olduğunu bilmiyorum. Çıkan yangının kimin işine yaradığını da bilmiyorum’ şeklinde konuştu. Ama bu talimatı ve parayı verenlerin kim olduğunu bana söylemedi. 1 Ağustos’ta Güneykaya’da bir çeşmenin yanında buluştuk. O sırada köyün olduğu taraf ve dağlar yanıyordu ve yangın söndürme uçakları geçiyordu. Ben ‘Ne olmuş buralara’ diyerek sorduğumda, sarılı haldeki elini göstererek ‘Bunun hesabını verecekler, burayı ben yaktım’ şeklinde konuştu. Yüz yüze görüşmemizde para meselesinden bahsetmemişti. Ali önceden de madde kullanırdı. Fakat en son gördüğümde madde bağımlığının ileri düzeyde olduğunu gördüm. Onun madde parası için orman yakacağını düşünmezdim. Ama son gördüğüm haliyle yapabileceğini düşünüyorum. Yangını anlattığı ses kaydını jandarmaya teslim ettim. Yangının suçlularının ve azmettiricilerinin yakalanması için elimden geleni her şeyi yapmaya hazırım.”

ÖZLEM’İ ETKİLEMEK İÇİN

Ses kaydı ve bu ifade üstüne Ali Y. gözaltına aldı. Sorguda madde bağımlısı olduğunu söyleyen Ali Y. kendisini şu şekilde savundu: “Özlem’i etkilemek için yangını benim çıkardığımı söyledim. O gün alkol ve bali kullanmıştım, kafam iyi değildi. O yüzden o yangını benim çıkardığımı söyledim. Hatta kendi oturduğum Güneykaya’yı da yakacağımı söyledim. Fakat Özlem ile bu şekilde bir görüşme yaptığımı hatırlamıyorum. Görüştüğüm zaman bali, alkol ve üstüne de çakmak gazı kullanmıştım. O yüzden hatırlamıyorum. Ormanı yaktığımı söylersem Özlem’i etkileyebileceğimi düşündüm. Parayla alakalı bahsetmemin nedeni demek ki paraya ihtiyacım varmış da paradan bahsetmişimdir. Konuşmanın devamında yakın zamanda ‘Güneykaya’yı da yakacağım’ dediğimi hatırlıyorum. Öyle bir cümle kullandım. Zaten daha önce de kendi kardeşlerimi evimizi benzin döküp yakmakla tehdit etmiştim. Bu kısmı Özlem’i etkilemek için demiş de olabilirim. 15-16 senedir madde bağımlısıyım. Suçlamayı kabul etmiyorum. Paraya düşkünlüğüm vardır. Parayı da çok severim. Bu nedenle Özlem’le görüşmemde yangını bana bin liraya yaptırdıklarını söylemiş olabilirim.”

Tutuklanan Ali Y. ve bağlantılı olabileceği kişilerle alakalı soruşturma çok yönlü olarak sürdürülüyor. Öte yandan suçlamaları reddeden Ali Y. yangın esnasında ve ardından başka yerlerde olduğunu öne sürdü. Fakat HTS kayıtları ve görgü şahitlerinin ifadeleriyle bu beyanlarının doğru olmadığı da gün yüzüne çıktı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.