adplus-dvertising

Manavgat 4-5 yıl içinde yeşil görünümüne kavuşacak

Antalya’nın Manavgat ilçesinde geçen sene 28 Temmuz’da çıkan ve 10 gün süren orman yangınında yanan 59 bin 865 bin hektarlık alanın yüzde 90’ı ağaçlandırıldı. Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, yüzde 10’luk kesimdeki çalışmaların sene sonuna kadar tamamlanacağını ve Manavgat’ın 4-5 sene içinde yeşil örtüsüne kavuşacağını bildirdi.
Takip et
Manavgat 4-5 yıl içinde yeşil görünümüne kavuşacak
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Manavgat’ta geçtiğimiz sene 28 Temmuz’da başlayan yangın, kuru ve rüzgarlı havanın etkisiyle büyüdü ve 6 Ağustos’ta kontrol altına alındı. Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük yangınlarından biri olarak kayıtlara geçen yangında 59 bin 865 bin hektarlık alan, evler, hayvanların yanı sıra 2’si orman teşkilatından 7 kişi yaşamını yitirdi.

Manavgat 4-5 yıl içinde yeşil görünümüne kavuşacak

Yangın sonrası Antalya Orman Bölge Müdürlüğünce Manavgat, Alanya, Akseki ve Gündoğmuş ilçelerinde yanan alanların rehabilitasyonu için çalışmalara başlandı. Yanan alanların temizlenmesi sonrası bölgede hem fidan dikimi hem tohumlama hem de doğa gençleştirme taktikleri uygulandı. Yüzde 90 oranında dikim çalışmalarının tamamlandığı Manavgat’ta, kalan sarp ve kayalık alanlardaki çalışmalarının ise sene sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Bölgedeki yanan alanlar ve ağaçlandırma çalışmaları dron ile görüntülendi. Kızılçam fidanlarının ise boylarının 1 karışı aştığı görüldü.

Manavgat 4-5 yıl içinde yeşil görünümüne kavuşacak

“Tekrar Manavgat’ı yeşil olması için imar edeceğiz”

Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, geçen sene 28 Temmuz’da başlayan ev 6 Ağustos’a kadar devam eden Manavgat, Gündoğmuş Akseki ve Alanya ilçelerini kapsayan geniş bir orman yangının olduğunu hatırlattı. Bu 4 ilçede toplam 59 bin 865 hektar alanın yandığını aktaran Dikici, 2’si orman teşkilatından olmak üzere 7 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi. 59 bin 865 hektar alanı planladıklarını aktaran Dikici, “30 bin hektarı tabi tensille orman haline getirilecek. 16 bin hektarı da taşlık kayalık ulaşılamayacak alanlardı. Bunları da tabiata yenilenmesi için tabiata ayırdığımızı alanlarda bunlara da tohum takviyesi yapıyoruz. 14 bin hektar alanı da suni tensille gençleştirecektik. Suni tensille gençleştireceğimiz alanların bir kısmını tohumladık, oradan tohumla gelenler oldu. 5 bin hektar civarında diktik, 6 bin hektarlık alanında sürüm yapacağız. Ağaç dikme mevsimimiz sonbahardır. Tekrar Manavgat’ı yeşil olması için imar edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Manavgat 4-5 yıl içinde yeşil görünümüne kavuşacak

“Yüzde 90’a geldik”

Yangının yaralarını sarmak için hemen çalışmalara başladıklarını bildiren Dikici, “Ormancılık yönünden önce alanı planladık, ‘Ne kadar alan yandı, ne yaparız da yeşil alan getiririz?’ diyerek çalıştık. Allah’a şükür ağaçlandırma çalışmalarında yüzde 90’a geldik. Yüzde 10’luk kesimde çok sarp tabiata bırakacağımız o alanlarda 30 bin hektar tabi tensil planlamıştık. Ortalama 25 bine yakın tabi tensili tamamladık. Buraya 1 milyon 650 bin fidan diktik. Geriye kalan suni tensillerin üstünün temizliği bittiği için ihaleye çıkıldı, saha temizliklerine, sürümlerine başladık, sonbaharda da onların dikimlerini tamamlayacağız. Tekrardan yeşil 4 ilçe için çalışmalarımızı bu sene sonunda bitireceğiz” diyerek konuştu.

Manavgat 4-5 yıl içinde yeşil görünümüne kavuşacak

“Köylülerimiz iki sene içinde tekrardan defne imalatlarına başlayacak”

Yeşillendirme çalışmalarının vatandaşların görememesinde yakınan Dikici, “Kış mevsimi yağışlı geçtiği için çok güzel çimlenme oldu. Bu yazı atlattıktan sonra kuraklıktan nerelerin etkilendiğine bakacağız. Sene sonu itibariyle çalışmalarımızı bitireceğiz. Çok güzel fidanlarımız geldi. Köy kenarlarının uygun bölgelerine keçiboynuzu defne gibi gelir getirici olmasının yanında yangının köyle hızlı gelmesini önleyecek bantlar yaratıyoruz. Büyük defne alanlarındaki rehabilitasyon çalışmalarını tamamladık. Köylülerimiz iki sene içinde tekrardan defne imalatlarına başlayacak” şeklinde konuştu.

Manavgat 4-5 yıl içinde yeşil görünümüne kavuşacak

“4-5 sene içinde yemyeşil olacak”

Yangının 3 ayağından bahseden Dikici, “Engelleyici önlemler, yangın çıktığında nasıl önlenir, yanan yerlerin tekrardan orman haline getirilmesi. Rehabilitasyonda 3 yöntemimiz var. Tabi tensil dediğimiz yanan alanlardaki kızılçamın özelliği vardır, 300 derece sıcaklığın üstünde bile içindeki tohumlar ölmez. Onlardan gelenler var, biz tohum olarak takviye yapıyoruz. Sahada çimlendirme yaratıp onları yetiştiriyoruz. İkincisi suni tensil, yani üstünde ağaç olmayan bozuk orman kapalılığı olmayan tohum atamayacak vaziyetteki ormanlarda biz sürüyoruz dikiyoruz. Geçen yıl ortalama 5 bin hektarını tamamladık. Önümüzdeki yaz mevsiminde süreceğimiz 6 bin hektarlık alanımız var. Bu arada tohumdan gelen ve gelmeyen yerleri belirledik. Takviyeler yaptık. İlerden bakıldığında vatandaşımız bunu göremeyebilir. 4-5 yıl içinde Manavgat’ın yemyeşil olduğu görülecektir” diyerek söyledi.

“Hava araç sayımız arttı”

Antalya’da uçak ve helikopter sayısının arttığını kaydeden Dikici, “24 saat havadan gözetleme yapan İHA’mız var. 4 adet Air Tractor uçağa sahibiz Karain’de duruyor. İki adet 10 tonluk su atabilen helikopterimiz var, birisi merkezde, biri Manavgat’ta. Bunun haricinde iki tane gece uçabilen yarasa helikopter diyerek adlandırılan helikopterimiz var. 5 tanede 2,5 tonluk su atabilen, merkezde Kaş’ta, Kumluca’da, Alanya ve Manavgat’ta konuşlanmış helikopterimiz var. Trabzon ve Giresun’dan 11 adet arazöz ekipleriyle takviye olarak geldi. Genel Müdürlüğümüz işçi alımı yaptı. 200 adet karadan yangına müdahale edebilecek araca sahibiz. 14 dozer tırların üstünde bekliyor. Kepçe, greyderimiz var” ifadelerine yer verdi.

Manavgat 4-5 yıl içinde yeşil görünümüne kavuşacak

“Personel teyakkuzda”

Dikici, Antalya Bölge Müdürlüğü bünyesindeki 2 bin 400 personelin, 10 gündür süren kurak ve rüzgarlı hava sebebiyle teyakkuzda olduklarını ve tamamen çıkabilecek yangınlara odaklandıklarının altını çizdi. Antalya Valisi Ersin Yazıcı’nın bütün çalışmalara destek olduğunu vurgulayan Dikici, ormanlara giriş çıkışların yasaklandığını hatırlattı. Orman yangınlarının nedenlerinin yüzde 90 ve üstünde insan elinden kaynaklandığının altını çizen Dikici, vatandaş olarak dikkatli olunması halinde yangının çıkmadan engellenebileceğini ifade etti.

“49 gözetleme kulesi”

Yangın döneminde tespit edilen piknik ve mesire alanları dışında ateş yakılmaması gerektiği uyarısını yapan Vedat Dikici, “Nemin yüzde 6’lara düştüğü bu sıcak havada en küçük bir dikkatsizlik, büyük bir yangına dönüşebilir. Tarla temizliği, kaynak işlerini mevsim sonuna erteleyelim. Hiçbir nedenden dolayı açık alanda ateş yakmayalım. En küçük bir ateşte 112, ya da 177’yi arayalım. Erken haberimiz olsun ki çabuk müdahale edelim. 49 yangın gözetleme kulemiz var, bunların 22 tanesinde 24 saat gözetmeye yapan kamera var hem dumana hem ateşe duyarlı. İHA’mız ile gözetliyoruz. Uçaklarımız kritik dönemde keşif uçuşları yapıyor. Bizde vatandaş olarak birbirimizi ikaz edelim ve yeşil örtümüz kaybolmasın” şeklinde konuştu. Orman örtüsünün arttırılması ve korunması gerektiğinin altını çizen Dikici, ormanların yalnızca bir ağaç topluluğundan ibaret olmadığını kaydetti.

Manavgat 4-5 yıl içinde yeşil görünümüne kavuşacak

“Bu sene 100’e yakın yangın çıktı”

Dikici, Antalya’nın şu ana kadar orman yangınlarında iyi gittiğini ve sezonu böyle tamamlamayı umut ettiklerini dile getirdi. Orman yangınlarına karşı eylül ayının sonuna kadar dikkatli olmak gerektiğini vurgulayan Vedat Dikici, “Yangın mevsimi 31 Ekim’e kadar ama hava halleri çok mühim. İçinde bulunduğumuz kritik günler çok mühim. Bu dönemde bir yangın çıktığında büyüme olasılığı oldukça fazla. Rüzgar yoksa ve hava nemliyle çıkan yangını söndürmemiz kolay oluyor. Geçen seneyle çıkan yangın sayısında oldukça fazla değişiklik yok. Kamuoyuna çok yansımıyor ama 100’ün üstünde yangımız oldu şu ana kadar. Gidip söndürüyoruz. Büyüyen olmadı ama büyümeyeceği manasına gelmez, o sebeple önlemi elden bırakmayalım. Bu hava halleri devam ettiği sürece her yaz bu sıkıntıları yaşayacağız” diyerek konuştu.

Manavgat 4-5 yıl içinde yeşil görünümüne kavuşacak

“31 Ekim’e erteleyelim”

4 uçak, 9 helikopter, 200 arazözle bile ara sıra yangına yetişemediklerine değinen Dikici, “Buraya önlem aldım, şu işimi yapayım demeyelim. Tarla temizliği, anız yakma, ormanın içindeki pikniklerimizi 31 Ekim’e kadar erteleyelim” şeklinde konuştu.

“Yanan alanlar imara açılmadı”

Bu yeşillenmeyi 18 bin hektar alanın yandığı Taşağıl bölgesinin vaziyeti ile özetleyen Dikici, orada insan boyunu geçen bir ormanlık alanı yarattıklarını kaydetti. Her yanan alandan sonra buraların imara açılma gibi söylentilerin olmasını eleştiren Vedat Dikici, “Anayasa maddesi ve orman yasaları belli, yanan alanlarda yapılaşmaya izin verilmez. Manavgat’ta bize yanan yerde imara açılan bir yer gösterilemez” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.