Maltepe ve Kartal’da işçiler grevde çöpler toplanmıyor!

CHP’li belediyelerde grev dalga dalga yayılıyor. Bakırköy, Kadıköy, Ataşehir ve Maltepe Belediyesi’ndeki işçilerin grev kararı almasının sonrasında bugün de Kartal’daki işçiler grev kararı aldı. Genel İş Sendikası ile Kartal Belediyesi arasında toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üstüne, belediye binası girişine grev kararı asıldı.
Takip et
Maltepe ve Kartal’da işçiler grevde çöpler toplanmıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul’da CHP’nin yönettiği belediyelerde toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden bir netice çıkmayınca peş peşe grev kararları alınmaya başladı. Grev krizinin ilk ateşi Bakırköy Belediyesi’nde yandı. Emekçiler, uğradıkları haksızlıkların giderilmesini ve daha iyi koşullar altına imza atmak istediklerini dile getirdi. Toplu sözleşme hakları için basın açıklaması yapan Bakırköy Belediyesi işçilerinin eylemine katılmak isteyen Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, işçiler tarafından ıslık ve alkışlarla protesto edildi. Tepkilerin sonrasında Kerimoğlu, eylem alanından hızla uzaklaşmak mecburiyetinde kaldı.

Maltepe ve Kartal’da işçiler grevde çöpler toplanmıyor!

Kadıköy’de geriye çöpler kaldı

Kadıköy Belediyesi’ndeki 2 bin 300 işçi de gerçekleşen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden anlaşma çıkmaması üstüne grev başlattı. Kadıköy Belediyesi işçilerinin günlerce süren grevi, Belediye ile DİSK Genel-İş Sendikası arasında yapılan anlaşma ile son buldu.Grevin sonrasında akıllarda Kadıköy cadde ve sokaklarında oluşan çöp dağları kaldı. Sonrasında Ataşehir Belediyesi’nde benzer bir vaziyet meydana geldi. Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası’na (Genel-İş) mensup Ataşehir Belediyesi işçileri ile belediye arasında yapılan Toplu İş Sözleşmeleri (TİS) görüşmeleri karara bağlanmadı. İşçiler bunun üstüne grev kararı aldı.Karar sonrası Ataşehir’de çöp yığınları oluştu, vatandaşlar isyanlarını sosyal medyada dile getirdi. Dün, Genel-İş Sendikası ile Maltepe Belediyesi arasında bin 500 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üstüne Maltepe Belediyesi işçileri de greve gitti.Gülsuyu’nda bulunan Maltepe Belediyesi Temizlik İşleri Şantiyesi’nde toplanan işçiler, 24.00 itibarıyla “Bu iş yerinde grev var” yazılı pankartı bina girişine astı.Burada işçiler çeşitli sloganlar atarken, çok sayıda çöp kamyonu şantiyeye dönerek iş bıraktı.

Maltepe ve Kartal’da işçiler grevde çöpler toplanmıyor!

Maltepe Belediyesinde işçiler greve başladı

Grev kararı sonrası Maltepe’deki bazı sokaklarda çöp konteynerleri doldu taştı. Taşan çöpler, yerlerde birikirken mahalle sakinleri vaziyete isyan etti. Bir mahalle sakini, “Gördüğümüz üzücü bir manzara. Yakında ekmek aldığımız bir yer var. Başka bir arkadaşımız da bir şeyler satıyor. Bu manzarayla karşılaşmayı biz de istemiyoruz. Korona sıkıntısıyla uğraşırken bir de çöp ve benzeri şeylerle uğraşmayı istemiyoruz açıkçası” şeklinde konuştu.

“Bu virüsten daha tehlikeli”

Bir başka mahalle sakini ise, “Bu duruma bakar mısınız? Kar oldu, yemeğe tuz atacak kadar tuz atmadılar bu yollara ana arterler de dahil. Bu ne Allah aşkına. Biz kentte mi yaşıyoruz köyde mi? Virüs aldı götürüyor. Bu virüs değil de nedir. Bu virüsten daha tehlikeli değil mi. Çok yazık” diyerek konuştu. Öte yandan gece saatlerinde grev yapan işçiler Zümrütevler’de bulunan belediyeye ait garajda toplanarak ateş yakarken gündüz kurulan semt pazarının kaldırılmasının sonrasında yerlerde çöp birikintileri kaldı.

Maltepe ve Kartal’da işçiler grevde çöpler toplanmıyor!

Maltepeliler toplanmayan çöplere isyan etti: Bu ne rezillik Allah aşkına, virüsten daha tehlikeli değil mi bu?

Maltepe Belediyesinde çalışan 1500 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmelerinde anlaşma sağlanamaması üstüne dünden itibaren grev başladı. Maltepe’de sokaklarda çöp yığınları oluştu. Grev kararı sonrası Maltepe’deki bazı sokaklarda çöp konteynerleri doldu taştı. Taşan çöpler, yerlerde birikirken mahalle sakinleri vaziyete isyan etti. Bir mahalle sakini, ‘Duruma bakar mısınız? Kar oldu, yemeğe tuz atacak kadar tuz atmadılar bu yollara ana arterler de dahil. Bu ne Allah aşkına. Biz kentte mi yaşıyoruz köyde mi? Virüs aldı götürüyor. Bu virüs değil de nedir. Bu virüsten daha tehlikeli değil mi. Çok yazık.’ ifadelerini kullandı.

Maltepe ve Kartal’da işçiler grevde çöpler toplanmıyor!

Dün Maltepe bugün Kartal

Maltepe Belediyesi’nde çöp dağları baş gösterirken, komşu ilçe Kartal Belediyesi’nde de aynı manzaraların meydana gelmesi yakın. Çünkü Kartal Belediyesi’nde de toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde belediye yönetiminin isteklerini kabul etmemesi üstüne Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube mensubu işçiler grev kararı astı.

İşçiler, “Sözleşme hakkımız söke söke alırız. Bu daha başlangıç mücadeleye devam. Sözleşme hakkımız grev silahımız. Kahrolsun işçi düşmanları. Kartal halkı emekçine sahip çık” sloganlarını attı

Maltepe ve Kartal’da işçiler grevde çöpler toplanmıyor!

Maltepe’de çöp dağları oluştu: Vatandaşlar isyan etti

Maltepe Belediyesi’nde çalışan bin 500 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmelerinde anlaşma sağlanamaması üstüne dünden itibaren grev başladı. Maltepe’de sokaklarda çöp yığınları oluştu.

Bakırköy’den sonra Kartal Belediyesinde de işçiler grev kararı aldı

CHP’li Kartal Belediyesi’nde çeşitli birimlerde çalışan işçilerin bağlı bulunduğu Genel İş Sendikası grev kararı aldı. Alınan karar belediye binasına asıldı. Çevik kuvvet ekipleri belediye binası çevresinde geniş güvenlik tedbirleri aldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.