adplus-dvertising

Malhun Hatun nasıl öldü! Malhun Hatun’un kaç çocuğu vardı?

ATV’nin sevilen dizisi Kuruluş Osman’da Malhun Hatun karakterine Yıldız Çağrı Atiksoy yaşam vermektedir. Malhun Hatun karakterinin tarihteki önemi merak ediliyor. Peki ama Malhun Hatun kimdir, nereli, çocukları var mı, tarihte kim?
Takip et
Malhun Hatun nasıl öldü! Malhun Hatun’un kaç çocuğu vardı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kuruluş Osman dizisinde Osman Gazi’nin 2. eşi olarak bilinen Malhun Hatun karakteri dikkatleri üstüne çekti. Dizide Malhun Hatun karakterine kimin yaşam vereceği merak edilmektedir. Peki ama Malhun Hatun tarihte kimdir, kaç yaşında, nasıl öldü?

Malhun Hatun kimdir?
Bazı eserlerde Şeyh Edebali’nin kızı olarak gösterilen Malhun Hatun esasında Anadolu Selçuklu veziri olan Ömer Abdülaziz Bey’dir. Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in eşi ve ikinci padişah Orhan Gazi’in annesidir. Şeyh Edebali’nin kızı Râbi’a Bâlâ Hâtun ile karıştırılan Mal Hâtun’un babası Anadolu Selçuklu Veziri Ömer Abdülaziz Bey’dir. Vakfıyesinde isimi Malhun binti Ömer Bey olarak gösterilmiştir. Kendi ismine yapılmış, daha fazla ev ortamına benzeyen türbesi bulunur. Osmanlı padişahlarının doğma büyüme yabancı kadınları sarayda Müslümanlaştırarak kendilerine eş yapma geleneği o dönemde olmadığı için Malhun Hatun’un Türk olduğu kesindir.

Kuruluş Osman dizisinde Malhun Hatun kim olacak?

Kuruluş Osman dizisinde Malhun Hatun karakterine Yıldız Çağrı Atiksoy yaşam veriyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.