Malatya Kayısının Tarihini Iğdır Değiştirdi

Kayısısı ile ünlü Malatya’nın ardından Iğdır’da da kayısı festivali düzenlendi. Festivale kayısı fosili olduğu iddia edilen ürün damga vurdu.

Malatya’da duymaya alışkın olduğumuz kayısı festivali Iğdır’da da düzenleniyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen festivalde kayısı fosili dikkat çekti. İki şehir arasında süren kayısı rekabeti yıllardır devam ediyor. Belediye Başkanı Yaşar Akkuş, kayısının ana vatanının Malatya değil Iğdır olduğunu dile getirirken buna kanıt olarak bölgede bulunan kayısı fosilini gösterdi. Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın bölgedeki eski yerleşim yerlerinde yaptığı çalışmalar sonucunda buldukları kayısı fosilinin bölgenin kayısının ana vatanı olduğunu gösterdiğini söyledi.

YETKİLİLER İNCELEMEDE BULUNSUN

Belediye Meclis Üyesi Yusuf Abay, Erhacı Kalesi mevkinde yapılan kazı çalışmalarına katıldığını ve kayısıyı orada bulduklarını aktardı. Abay, fosil kayısının önce taş sanıldığını incelemelerin ardından kayısı olduğunu anladıklarını ifade ederken kayısının kaç yıllık olduğunu yetkililerin incelemeler sonucunda bulabileceğini sözlerine ekledi. Festival alanında misafirlere tanıtılan fosil kayısı büyük ilgi gördü. Alanda fosil kayısının fotoğrafını çekenlerin dışında fosil kayısı ile fotoğraf çektirmek için sıraya girenlerde dikkatlerden kaçmadı. Iğdırlı yetkililer kısa sürede fosili olduğu iddia edilen ürünün incelenmesini beklediklerini aktardılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı