Makul Şüphe adlı kitap muzır yayın kategorisine alındı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, araştırmaya aldığı ‘Makul Şüphe’ adlı kitabında yer verilen çarpık ilişkilerin Türk toplum yapısına uygun olmadığı ve içinde edebe aykırı ifadelerin bulunduğu gerekçesiyle, 18 yaşından küçüklerin gelişimlerini olumsuz etkileyeceği için muzır yayın ilan etti.
Takip et
Makul Şüphe adlı kitap muzır yayın kategorisine alındı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında orijinal isimi ‘Reasonable Doubt’ olan ve Whitney Gracia Williams tarafından yazılan, 2020 senesinde ilk baskısı yapılan ‘Makul Şüphe’ adlı kitap ile ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulunca değerlendirilme yapılması istenildi.

KARAR RESMİ GAZETE’DE

Kurul tarafından kitap hakkında yapılan araştırmada, kitabın hepsinde edebe aykırı yakışıksız ifadeler olduğu, Türk toplumunun aile yapısına uygun olmayan çarpık ilişkilerin anlatıldığı ifadeler bulunduğu görüldü. Buna göre ‘Makul Şüphe’ kitabının 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üstünde muzır tesir yapacak özellikte olduğuna karar verildi. Kurulun kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

20 KİTAP ILE ILGILI KARAR

Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından bugüne kadar 14 bin 13 süreli yayın ile 27 kitap değerlendirildi, 20 kitap ile ilgili küçükler için zararlı olduğu yönünde karar verildi. Öte Yandan müstehcenlik suçu hakkında 5 bin 58 tane adli bilirkişi raporu hazırlanarak, adli makamlara gönderildi.

MUZIR YAYIN NEDİR?

Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından incelenen yayınlar gerek görüldüğü takdirde muzır yayın ilan edilebiliyor. Bu yayınların çocuklar için zararlı ve sağlığı bozabilecek etkileri olduğu ifade edilmiş oluyor. Kurul şuana kadar 12 bin 790 yayın ve 26 kitabı inceleyerek 19 kitabın küçükler için zararlı olabileceğine karar verdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.