Mak Danışmanlık’tan “döviz hamlesi ardından Mart’ta baskın seçim var!” İddiası…

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, hükümetin yaptığı ekonomik hamlenin ardından dövizin düşmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunarak Mart ayında baskın bir seçim olabileceğini söyledi.
Takip et
Mak Danışmanlık’tan “döviz hamlesi ardından Mart’ta baskın seçim var!” İddiası…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın senenin son Kabine toplantısının sonrasında kurdaki dalgalanmaları durdurmak için 10 maddelik önlemleri açıkladı. Erdoğan’ın açıkladığı önlemlerden TL mevduatlarına kur farkı ayarı hamlesine piyasalar olumlu tepki verdi. Bu sistemin açıklanması sonrası 18,43 ile rekor kıran dolar kısa zaman içerinde Türk Lirası karşısında büyük kayıp yaşayarak 11,20 seviyesine geriledi. Hükümetin yeni hamlesini değerlendiren MAK Danışmanlık Şirketi sahibi ve kamuoyu araştırmacısı Mehmet Ali Kulat erken seçim öngörüsünü daha ileri bir noktaya taşıyarak baskın seçim yapılacağını söyledi.

YENİ DÜZENLEMENİN ZAMANLAMASINA DİKKAT ÇEKTİ

DW Türkçe’ye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çıkışlarının siyasi boyutlarını değerlendiren Kulat, Türk Lirası mevduatlarının döviz kurları karşısında korunmasına dönük yeni ekonomik kararların muhalefetin yüksek döviz kurlarını işaret edip “Türkiye yönetilemiyor” eleştirilerinin yükseldiği bir döneme denk geldiğine dikkat çekiyor.

“EKONOMİ BAŞIBOŞ ALGISI TOPLUMDA KARŞILIK BULMUŞTU”

Kulat, “Uzunca bir süredir tamamen kontrolsüz gelişen döviz fiyatları ve piyasanın sahipsiz görünümü muhalefete ciddi bir alan açmıştı. Muhalefet sahada ciddi bir biçimde ‘Türkiye’de yönetici yok. Yönetim yok. Ekonomi tamamen başıboş’ izlemini oluşturuyordu. Bu algı da ciddi biçimde toplumda karşılık bulmuştu” diyor.

“TÜRKİYE BASKINDAN DA BASKIN MARTTA SEÇİM GÖREBİLİR”

Dövize endeksli mevduat sistemi alakalı değerlendirmelerde bulunan Kulat, “Erdoğan, üç-beş ay süren bir istikrar çıkartabilirse buradan, emeklilere ve memurlara enflasyonun üzerinde bir maaş zammı verebilirse ekonomik kurtuluş savaşını kazandığı imajı verebilir. Türkiye; baskından da baskın martta bir seçim görebilir.”

“TÜRKİYE ISIMI KONMAMIŞ BİR SEÇİM ORTAMINA GİRDİ”

Döviz düştü diyerek vatandaşın mutlu olmadığını öne süren Kulat, “Türk Lirası eriyordu. İnsanlar, tabiri caizse kefen parası olarak biriktirdiği parayı, emekli maaşını, üç-beş kuruş harçlığını dövize yatırdı. Şuanda mağdurlar. Zannedildiği gibi döviz düştü diyerek toplum mutlu olmuş değil. Toplumu mutlu eden, istikrardır. -Siz paranızı TL’de tutun, paranızı çekmek istediğiniz zaman reel dövizin karşılığı para veririm size- diyen bir sistem var karşımızda. Bu sürdürülebilir bir vaziyet değil. Türkiye isimi konmamış bir seçim ortamına girdi zaten. Tüm kamuoyu anketleri AK Parti’nin kaybetme ihtimalinden söz ediyordu ki, Erdoğan kritik bir hamle yaptı.” şeklinde konuştu.

Mak Danışmanlık’tan “döviz hamlesi ardından Mart’ta baskın seçim var!” İddiası…

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.