adplus-dvertising

Mahsa Amini’den sonra şimdi de Nika Shakarami darp edilerek öldürüldü

İran’da katıldığı eylem sırasında kaybolan 17 yaşındaki Nika Shakarami, 10 gün sonra Tahran’daki bir hastanenin morgunda bulundu. Shakarami’nin darp edilerek öldürüldüğü ortaya çıktı. Ülkenin önde gelen kadın figürleri gözaltına alınırken, değişimin özellikle Besic milislerine dahi kafa tutan kız öğrenciler aracılığıyla geleceği iddia ediliyor.
Takip et
Mahsa Amini’den sonra şimdi de Nika Shakarami darp edilerek öldürüldü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İran’da Jîna Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından öldürülmesinin ardından başlayan ve tüm ülkeye yayılan eylemler, 19’uncu gününde devam ediyor.

Mahsa Amini’den sonra şimdi de Nika Shakarami darp edilerek öldürüldü

10 gün önce bir eylem sırasında kaçırılan 17 yaşındaki Nika Shakarami Tahran’da bir hastane morgunda burnu ve kafatası kırılmış halde bulundu.

Uluslararası basında yer alan haberlere göre, Shakarami’nin arkadaşıyla yaptığı son telefon görüşmesinde, güvenlik güçlerinden kaçtığını bildirdi. Haberlerde ailesinin, cenazeyi teşhis etmek için morga gittiklerinde Sahakarami’nin yüzünün, ailesine yalnızca birkaç saniyeliğine gösterildiği belirtildi. Olaya ilişkin doktor raporunda Shakarami’nin başına ağır bir cisimle birçok kez vurulduğu, copla dövüldüğü, burun ve kafatasının kırıldığı belirtildi.

Mahsa Amini’den sonra şimdi de Nika Shakarami darp edilerek öldürüldü

Shakarimi’nin ailesi, kızlarını babasının memleketi olan Khorramabad’da toprağa vermek istedi ancak Shakarimi’nin bedeni hastane morgundan kaçırılarak Tahran’a 40 kilometre uzaktaki bir köye gömüldü. Olayın ardından yüzlerce kişi Khorramabad Mezarlığı’nda toplanarak, dini lider Hamaney ve hükümet aleyhinde sloganlar attı.

Shakarimi’nin kaybolduğuna dair sosyal medyada paylaşım yapan bir arkadaşı ise gözaltına alındı. Gözaltına alınan arkadaşı, güvenlik güçlerinin eylemlere katılmaya devam etmesi durumunda kendisini de öldürmekle tehdit ettiklerini söyledi.

Mahsa Amini’den sonra şimdi de Nika Shakarami darp edilerek öldürüldü

LİSELERE SIÇRADI

İran’da başta Kürt nüfusun yoğun olarak yaşadığı bölgelerde patlak veren protestolar, daha sonra tüm ülkeye ve dünyaya yayılmıştı. İran’daki gösteriler bugün 3’üncü haftasını tamamlarken, polis ile göstericiler arasında çıkan çatışmalarda can kaybı 100’e dayandı, 1500’den fazla kişi gözaltına alındı. İran dini lideri Ayetullah Hamaney’in talimatı doğrultusunda soruşturması tamamlanan 620 kişinin serbest kaldığı bildirildi.

Üniversitelerde başlayan eylemler liselere de sıçradı. Bazı videolarda, okul üniformaları içindeki liseli kız öğrencilerin başörtülerini çıkararak salladıkları ve “Diktatöre ölüm” diye dini yetkililer aleyhinde sloganlar attıkları görüldü.

‘KADIN, YAŞAM, ÖZGÜRLÜK’

İran’daki kadın hareketinin başlıca sloganı ise “Kadın, yaşam ve özgürlük” oldu. Elburz eyaletine bağlı Kerec bölgesinde, bir grup genç kızın sokaklarda bu sloganları attığı görüntüler paylaşıldı. İranlı siyasi analist Esfandyar Batmanghelidj, “Eğer bu protestolar başarıya ulaşırsa, bu kesinlikle kız öğrenciler sayesinde olacak” değerlendirmesinde bulundu.

ÖLÜMÜ SORUŞTURULACAK

Bu arada, Mahsa Amini’nin ölümüne isyan devam ederken, bu kez protestolarda sırasında ortadan kaybolan ve daha sonra öldüğü ortaya çıkan 16 yaşındaki Nika Şekarami gündem oldu. Nika’nın cesedi 10 gün sonra ailesine gösterildi. Burnu ezilmiş ve darbelerden kafatası kırılmıştı. BBC Farsça’ya göre Nika’nın naaşı ailesine teslim edilmek yerine, pazartesi akşamı gizlice başka bir köyde defnedildi. İddialar üzerine Nika’nın ölümüne ilişkin dün soruşturma başlatıldı.

ASIL SORUN EKONOMİK

Öte yandan, Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinde yer alan bir analize göre, İran’da ahlak polisinin şiddetine yönelik başlayan protestoların sürmesine neden olan asıl sorunun, ekonomik durumun giderek kötüleşmesi olduğu iddia edildi. 2015’te İran toplumunun yüzde 20’si yoksulluk çizgisinin altında kalırken, bu oran şimdilerde nüfusun en az üçte birine çıkmış durumda.

Mahsa Amini’den sonra şimdi de Nika Shakarami darp edilerek öldürüldü

FRANSIZ OYUNCULAR SAÇLARINI KESTİ

Oscarlı oyuncular Marion Cotillard ve Juliette Binoche ile şarkıcı Jane Birkin’in aralarında yer aldığı Fransız sanatçılar, İranlı kadınlara destek için saçlarını kestikleri bir video yayınladı. Video kolajda “Özgürlük için saç” etiketi kullanıldı. Binoche de saçını keserken “Özgürlük için” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.