Mahkemesiz Ad ve Soyad Değişikliği Kanunu 2025’e Kadar Uzatılıyor

Mahkeme kararı olmadan isim ve soyisim değişikliği yapılmasına imkan tanıyan yasa 2025'e kadar uzatılacak.

AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan, İçişleri Bakanlığı ile alakalı uyum düzenlemelerini içeren yasa teklifi TBMM Başkanlığına verildi.

TEKLİF MECLİS BAŞKANLIĞINA SUNULDU

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, teklifin, mahkeme kararı olmadan isim ve soyisim değişikliği yapılabilmesi uygulamasının 3 sene uzatılması, “gazi” ve “şehit” unvanlarının derneklerin adlarında izinle kullanılması, ihracatçılara verilen şahsi pasaport hakkı süresinin 4 seneye çıkarılması gibi düzenlemeleri de içerdiğini ifade etti.

Muş, Meclis Başkanlığına verdikleri yasa teklifinin ayrıntılarını paylaştı.

MAHKEME KARARI OLMADAN İSİM VE SOYİSİM DEĞİŞİKLİĞİ YAPILABİLECEK

“2025 senesine dek mahkeme kararı olmadan isim ve soyisim değişikliği yapılabilmesi olanağı sürecek”

İçişleri Bakanlığı ile alakalı bazı düzenlemeleri öngören Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 95 maddeden meydana geldiğini söyleyen Muş, teklifle Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığını ilgilendiren meselelerde farklı düzenlemeler yapılacağını söyledi.

“VATANDAŞLARDAN YOĞUN İLGİ GÖRDÜ”

Kasım 2017’de getirilen mahkeme kararı olmadan isim ve soyisim değişikliği yapılabilmesi düzenlemesinin vatandaşlardan yoğun ilgi gördüğünü anımsatan Muş, şunları ifade etti:

“Yoğun isteğin sürmesi sebebiyle bunu 3 sene daha uzatıyoruz ve 3 sene de Cumhurbaşkanımıza bunu yeniden uzatma yetkisi veriyoruz. Cumhurbaşkanımız da 3 sene uzatırsa yani 2025 senesine dek mahkeme kararı olmadan isim ve soyisim değişikliği yapılabilmesi imkanı sürecek.”

VATANDAŞLIĞI KORUMA HAKKI GETİRİLECEK

Düzenlemeyle, Türk vatandaşlığından atılan anne ve babaların çocuklarının vatandaşlığının da otomatik olarak düşmesinin önüne geçileceğini söyleyen Muş, bu çocukların vatandaşlığını koruma hakkı getirileceğini söyledi.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı