Mahkeme boşanan çiftin çocuğuna annenin soyadını verdi!

İstanbul’da yaşayan ve bir çocukları bulunan M.S. ve Z.S. çifti 9 senelik evliliklerine nokta koydu. Çocuğun velayeti anneye verildi, babanın soyadı çocukta kaldı. Boşanmayla beraber eski soyismine dönen anne “çocuğumun soyismi benimkiyle aynı olsun” diye mahkemenin kapısını çaldı. Mahkeme ise dikkat çekici bir karara imza attı.
Takip et
Mahkeme boşanan çiftin çocuğuna annenin soyadını verdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul’da yaşayan bir çocuklu M.S. ile Z.S. çifti senelerce süren evliliklerinde şiddetli geçimsizlik yaşamaya başladı. Taraflar boşanmaya karar verdi, mahkemenin yolunu tuttu. Çift 9 senelik evliliklerini noktaladı, küçük çocuğun velayeti annesi M.S.’ye verildi. Boşanmayla beraber annesinin soyadı da değişti. M.S. yeni hayatına eski soyadı M.A. ile devam etti. Küçük çocuk annesinin yanında,babasının soyadı ile yaşamaya başladı. Bu vaziyette anne M.A. mahkemenin kapısını çaldı. Çocuğunun soy adını değiştirmek için müracaat yaptı.

KİM, HANGİ SOYADI ALIR?

Müracaatı değerlendiren İstanbul Anadolu Aile Mahkemesi kararını verdi. Türk Medeni Yasası’na göre soyadı taşıma koşullarını söyleyen mahkeme, kadının boşanınca önceki soyadını tekrardan alacağını, anne ile baba evliyse çocuğun ailenin yani babanın soyadını alacağını, anne önceki evliliğinden dolayı iki soyisim taşıyorsa bekarlık soyadını alacağını kaydetti. Böylelikle boşanan eşlerin soyadının farklılaşacağını vurgulayan mahkeme, boşanan ailelerde çocuğun soyismiyle de alakalı dikkat çekici tespitlerde bulundu.

“VELAYETİ ALAN SOYADI BELİRLER”

Soyadı Yasası’na göre boşanan ailenin çocuklarının velayet annede olsa dahi babanın soyadını alacağını fakat yasanın alakalı maddesinde değişikliğe gidildiğini kaydeden mahkeme, Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararıyla kadın ile erkek arasındaki eşitliğin evlenme ve boşanma hallerinde de sağlanacağına, ayrımcılığın kaldırılacağına dair kararına atıfta bulundu.”Çocuğun velayetini alan tarafın soyadını belirleyebileceğinden kuşku işitmemek lazım. Velayet hakkı, ergin olmayan çocukların bakım ve gözetimine ilişkin haklar ile yükümlülükleri içeriyor olmakla, çocuğun soyadını seçme hakkının da velayet hakkının içinde değerlendirilmesi gerektiği münakaşaya konu edilmemelidir” şeklinde konuştu.

KADIN İLE ERKEK EŞİTLİĞİ VURGUSU

Kadınlara Yönelik Her Türlü Ayrımcılığın Engellenmesi Uluslararası Sözleşmesi’ne de atıf yapan mahkeme, sözleşmeye göre çocuk yetiştirilmesi ve büyütülmesinde anne ve babanın aile rolleri bakımından tam bir eşitliğin sağlanmasının taraf devletlerin yani Türkiye’nin yükümlülüğü olduğunu kaydetti. İlgili sözleşmede aile ismini seçme, evlilik ve aile ilişkileri konusunda kadın ile erkek arasında tam bir eşitliğin sağlanması gibi yükümlülükler olduğu hatırlatıldı.

“SOSYAL HAYAT VE HAK KULLANIMINDA ÇOCUĞUN MENFAATİNE”

Aile birliğinin sürdürülmesi esnasında çocuğun menfaatleri gözetilerek onunla alakalı hak ve yetkileri anne ile babanın ortak kullandığını kaydeden mahkeme, boşanmayla beraber hakimin velayeti verdiği eşin, çocuğun ismini-soyadını tespit edilme hakkı da dahil olmak üzere velayetin tüm hak ve yetkilerini kullanabileceğini kabul etmek gerektiğini vurguladı. “Velayeti anneye bırakılan çocuğun anneyle beraber yaşadığı gözetilerek anneyle çocuğun soyadlarının aynı olmasının sosyal hayat içinde ve haklarının kullanılmasında çocuğun menfaatine olduğu kabul edildi” şeklinde konuştu. Annenin müracaatının kabulüne karar verdi. Böylelikle mahkeme boşanan ve çocuğunun velayetini alan kadının kendi soy adını çocuğuna verilmesine hükmetti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.