adplus-dvertising

Mahir Ünal’dan açıklama: Sosyal medya düzenlemesinde suç unsuruna kim karar verecek?

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, tartışılan sosyal medya düzenlemesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Ünal, “Sosyal medya düzenlemesinde suç unsuruna kim karar verecek?” sorusuna da yanıt verdi.
Takip et
Mahir Ünal’dan açıklama: Sosyal medya düzenlemesinde suç unsuruna kim karar verecek?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, katıldığı televizyon programında, bugün itibarıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren sosyal medya yasasına yönelik eleştirilere dair açıklamalarda bulundu.

NTV’ye konuşan Ünal, “Sosyal medya düzenlemesinde suç unsuruna kim karar verecek?” sorusuna şu yanıtı verdi:

Getirilerini konuşmak yerine önümüze 29. madde sürülüyor. Ben de diyorum ki, burada sansür nerede? Biz burada, zaten TCK’da suç olarak sayılan ‘halk arasında panik ve endişe yaratma-kamu barışı bozmak’ alt başlıklarını bir araya bağladık. Haber verme amacını aşmayan paylaşım suç kapsamında değil.

Biz burada dezenformasyonu tartışıyoruz. Dezenformasyon tek başına yalan söylemek, karalamak değildir.

Bu cezalara kimin karar vermesine yönelik uzun süre de düşündük, araştırdık. Buna karar verebilecek yerin yargı olduğuna ulaştık. Toptancı bir yaklaşımda yargının tamamını suç altında bırakmak, vicdana sığmaz.

Diyelim ki bir kimse yalan bir bilgi paylaştı ancak kişinin kastı bu değil. Şimdi bunun suç teşkil ettiğini nasıl söyleyeceğiz. Bir kimsenin bir tweeti retweet etmesini nasıl suç unsuru olacak?

UYGULAYICI KARAR VERECEK

Bunun suç unsuru olup olmadığına uygulayıcı karar verecek. Sanki ağzını açanın ceza aldığı bir ortam oluşturuyormuşuz gibi bir durum sunuluyorlar. Ancak böyle bir durum yok.

Bir kimse Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiğinde bu kişi hakkında işlem yapılmasın mı diyeceğiz. Meral Akşener’in de Kemal Kılıçdaroğlu’nun da on binlerce hakaret davası var. Siz zaten böyle bir dava açabiliyorsunuz.

Konunun uzmanlarıyla görüşmeden, bakın kanun burada açın bir okuyun. Burada çerçeve belli. Sosyal medya ile ilgili birçok şeyi eleştiriyoruz ama iki yılın altındaki suçlarda hakime tutuklama yasağı var. Hakim bir yumruk, şiddet gibi olaylarda kanunun oluşturduğu çerçevede hakim kararını veriyor. Sonra bir bakıyorsunuz sosyal medyada kıyamet kopuyor. Sosyal medya yargısı dediğimiz bir ortam oluştu.

Her olay kendi içerisinde değerlendiriliyor. Bütün bunların alt başlıklarını düzenleyen koca bir hukuk külliyatı var. Biz yasa yapıcı olarak niyetimizi, maksadımızı sunuyoruz. Bundan sonrası yargıdadır. Yasanın uygulamasında sıkıntılar da çıkarsa, Meclis orada.

Bizim bir şeye sansür dememiz için, bireyin en temel hakkı olan ifade özgürlüğünü elinden almamız gerekiyor. Biz bu yasayı iki yıl önce hazırlamaya başladık.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.