Macron’u “Türkiye, seçimlere müdahale edecek” korkusu sardı!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Paris ile Ankara arasındaki gergin ilişkiler ile ilgili yorumda bulunarak, Türkiye’nin Fransa seçimlerine “müdahale edebileceği” iddiasını ortaya attı.
Takip et
Macron’u “Türkiye, seçimlere müdahale edecek” korkusu sardı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bloomberg’in aktardığı habere göre, dün France 5 kanalına demeç veren Macron, Türkiye’nin yaklaşan seçimleri “etkilemeye çalışacağından duyduğu endişeyi” dile getirerek, “Tehditler örtülü değil, bence bu sebeple oldukça net olmalıyız” şeklinde konuştu.

Öte yandan Macron, Türkiye’nin seçimlere ne biçimde “müdahale etmeye” çalışacağı, bu senenin haziran ayındaki bölgesel seçimleri mi 2022’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerini mi yoksa her ikisini de mi “hedef alacağı” konusuna herhangi bir açıklama getirmedi.

Türkiye’nin, sadece “kamuoyunu hedefleyeceğini” iddia eden Fransa Cumhurbaşkanı’nın, burada Ankara’nın muhtemelen okullar, camiler ve öbür kurumlar aracılığıyla Türk diasporasının belirli bölümlerindeki etkisine atıfta bulunduğu öngörülüyor.

Bununla beraber Macron, Türkiye ile diyaloğun hala lüzumlu olduğuna vurgu yaparak, NATO mensubu Türkiye’nin mühim bir ticaret ortağı, göç problemi konusunda mühim bir müttefik olduğuna dikkat çekti.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Bir gecede ‘Artık sizinle çalışamayız, müzakere yok’ derseniz, kapıları açarlar ve Avrupa’ya gelen 3 milyon mülteciniz olur. Türkiye ile beraber çalışmalıyız” ifadelerini kullandı.

Öte Yandan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “NATO müttefikleriyle beraber mi yoksa onlara karşı mı olduğunu netleştirmesi gerektiğini” ifade eden Macron, şu şekilde devam etti:

“Bu senenin başından beri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilişkileri tekrardan tesis etme arzusunu not ettim ve bunun mümkün olduğuna inanmak istiyorum. Fakat belirsizlikler sürerse tekrardan ilişki kuramayız.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.