adplus-dvertising

Macron ve Le Pen seçim düellosunda karşı karşıya geldi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve aşırı sağcı Ulusal Birlik parti lideri Marine Le Pen televizyonda yayınlanan bir düelloda karşı karşıya geldi.
Takip et
Macron ve Le Pen seçim düellosunda karşı karşıya geldi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve aşırı sağcı Ulusal Birlik parti lideri Marine Le Pen, 24 Nisan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turundan önce televizyonda yayınlanan bir düelloda karşı karşıya gelerek programlarını savundu. İki aday satın alma kuvveti, dış politika, sosyal konular, çevre, rekabet kuvveti, gençlik, güvenlik ve göç ve resmi kurumlar olmak üzere sekiz temayı ele aldı.

Macron başörtüsü yasağıyla alakalı: “İç savaş çıkaracaksınız”

Kamusal alanda başörtü takmayı yasaklamayı istediğini belirten Le Pen “Ben kamusal alanda peçenin yasaklanmasından yanayım. İslamcılar tarafından dayatılan bir üniformadır” diyerek konuştu. Macron ise “Fransa’yı kamuya açık alanda başörtüsünü yasaklayan dünyadaki ilk ülke yapmak istemekle” eleştirdi. Macron, “Taşıdığınız proje bir küçülme projesi ve Fransız evrenselciliğine zarar veren bir projedir. Laiklik bir dinle savaşmak değildir. Benim yanımda örtünme, başörtüsü yasağı olmayacak. Anayasamız laikliktir, özgürlük ilkesidir. Bunu yaparsan iç savaş çıkarırsın. Söylediğin çok ciddi bir şey. Aydınlanma ülkesi Fransa, dünyada bunu yapan ilk ülke olurdu. Önerdiğin şey Fransız ruhuna ihanettir” diyerek konuştu.

Macron “Bir başörtünün, bir kipanın peşinden kaç polis koşacak?”, diyerek sormasının sonrasında Le Pen “Maskelerin peşinden koşan ne kadar çok polis memuru olduysa o kadar” diyerek yanıt verdi.

Rusya hakkında konuşurken esasında bankacınızla konuşuyorsunuz”

Macron dış politika konusunda, Le Pen’i Rus kuvvetine ve Vladimir Putin’e bağımlı olmakla suçladı. Macron, Le Pen’in Rusya’dan 2015’te aldığı krediyi geri ödemediğine savunarak bunun onu Rusya’ya bağımlı hale getirdiğini öne sürdü. Macron “Rusya hakkında konuşurken esasında bankacınızla konuşuyorsunuz” şeklinde konuştu. Le Pen ise “Her ay geri ödüyoruz. Oldukça uzun, doğru. Yoksul bir partiyiz ama onursuz değil” diyerek yanıt verdi. Le Pen, Macron’un 2015’te Fransa’da kredi almasını önlediğini öne sürdü fakat Macron Eski Ekonomi Bakanı Maliye Bakanı olmadığını belirterek “Hiç kimse müdahale etmedi, bunu çok iyi biliyorsun” ifadelerini kullandı.

Güvenlik konusunda “Vahşetle karşı karşıyayız”

Fransa’daki güvenlik vaziyetinin kötü olduğunu söyleyen Le Pen “Ülkede vaziyet gerçekten çok kötü, gerçek bir vahşetle karşı karşıyayız. Ülkemizdeki güvensizliğin artmasına katkıda bulunan anarşik ve kitlesel göç problemini çözmek istiyorum. Fransızlara kimin geldiğini, kimin kaldığını, kimin gitmesi gerektiğini sormak için bir referandum teklif ediyorum” şeklinde konuştu. Le Pen, hapishanelerin kapasitesini artırmayı teklif etti.
Macron ise “200 jandarma tugayı yaratabiliriz. Hastanelere, kamu hizmetlerine yönelik saldırılara karşı bin 500 siber devriye kurmak istiyorum. Yargıçların işini hafifletmek ve çok daha hızlı cevap vermek için 8 bin 500 adalet insanı görevlendirmek istiyorum” diyerek konuştu.

“600 milyar euro borcun sorumluluğunu alıyorum”

Macron’un programında olan 65 yasında emeklilik hakkında yorum yapan Le Pen “asla dayanılmaz bir adaletsizlik ve asla haklı değil” şeklinde konuştu.

Le Pen, “Finans dünyasının Mozart’ının çok kötü bir ekonomik sicili var” diye “Bana ders vermeyin. 600 milyar euro borcumuz olunca, mütevazı kalmalıyız” açıklamasında bulundu. Macron ise “Marine Le Pen asla Çovid’e yanıt vermedi. 600 milyar borç Covid’den dolayıydı, sorumluluğunu tamamen alıyorum. Yardım ettik, Dayanışma fonu, kısmı işsizlik, garantili krediler. Bunu yaptığımız için gurur duyuyorum” diye kendini savundu.

“12 milyar Euro’yu Fransızlara iade edeceğim”

Satın alma kuvveti ile alakalı programını söyleyen Le Pen “Satın alma kuvvetini beş senelik görev süremin önceliği yapmak istiyorum. Enerji üstündeki KDV’yi kalıcı olarak yüzde 20’den yüzde 5.5’e düşürmeyi önermek istiyorum. 12 milyarı Fransızlara iade edeceğim” açıklamasında bulundu. Le Pen’e göre, Macron’un görev süresinde 400 bin fakir insan belirlendi.

“Fransızlara kötü davrandınız”

Le Pen “Demokratik bir rönesans istiyorum. Vatandaşların inisiyatifiyle referanduma gitmesini istiyorum. Sarı Yelekliler size belirtti, ses çıkmadı. Bu beş senelik sürenin sonundaki en büyük problem, sizin yarattığınız bölünme. Fransızlara şiddet içeren sözlerle kötü davrandınız. Fransız demokrasisini onarmalıyız” diyerek konuştu

“İklim şüphecisine” karşı “iklim ikiyüzlüsü”

Le Pen’i “iklim şüpheci” olmakla suçlayan Macron , “Sizi dinlemek enteresan olan şey, tutarsızlıktır. Programınız ne başı var ne de kuyruğu. Hidrokarbonlarda kalıcı bir azalma öneriyorsunuz. İklim konusunda şüphecisiniz. Açıkça görülüyor.” İfadelerini kullandı.
Le Pen ise “İklim konusunda hiç şüpheci değilim ama siz iklim konusunda biraz ikiyüzlüsünüz” diyerek cevapladı.

İkinci tur 24 Nisan’da

24 Nisan’da yapılacak olan ikinci tur 12 aday arasında oyların yüzde 27.6’sini alan mevcut Macron ile oyların yüzde 23.4’unu alan Le Pen arasında yapılacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.