Maas’ın Doğu Akdeniz temasları

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum yönetimine gitti. Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile ve Rum lider Anastasiadis ile Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri görüştü. Avrupa Birliği’nin Yunanistan’a tam destek mesajını yineledi.

Ankara ziyaretini iptal eden Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Yunanistan’a gitti, mevkidaşı Dendias ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile görüştü. Gündem Doğu Akdeniz gerilimiydi.

Görüşme sonrası açıklamalarında, Oruç Reis gemisinin Akdeniz’e dönmesini tahrik olarak yorumladı. Ankara-Atina arasında görüşmelerin yakın zamanda olmayacağını savundu. Görüşmeye uygun ortam olmadığını söyledi.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Oruç Reis’in Yunan kıta sahanlığı içinde bulunduğunu öne sürerek bu şartlar altında görüşmeyiz” dedi. Dendias ise AB’den Türkiye’ye karşı yaptırımlar uygulanmasını isteyeceklerini tekrarladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Kıbrıs ve Yunanistan’ı kapsayan bölge ziyaretinde Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile de görüştü. Rum lider Maas’a, Maraş ve Doğu Akdeniz şikâyetinde bulundu. Brüksel’de yapılacak AB liderler zirvesinde Türkiye konusunda karar alma krizi çıkacağını savundu.

Maas ise Almanya’nın sorunların diyalog yoluyla çözülmesi yönünde gayretlerinin devam ettiğini söyledi. Avrupa Birliği’nin Yunanistan’a tam destek mesajını yineledi.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı