Lütfü Türkkan’dan Alevi Şehit Cenazeleri ile İlgili Şok İddia

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, devlet erkanının Alevi şehitlerin cenazesine katılmadığını iddia etti. Bu açıklama Twitter’da gündem oldu.

Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde yer alan terör örgütlerini temizlemek, sınır güvenliğini tesis etmek için Barış Pınarı Harekatı’nı icra ediyor.

TÜM TÜRKİYE TEK YÜREK OLDU

ABD ile varılan anlaşma ile harekat 120 saatliğine duraklamış olsa bile iktidar ve muhalefet başta olmak üzere toplumun değişik her kesimi, Türk askerinin sağ salim ülkesine dönmesi için duacı oldu.

Böyle ortamlarda halkın sinir uçlarını harekete geçiren açıklamalar ise; özellikle sosyal medyada oldukça yankı uyandırıyor.

LÜTFÜ TÜRKKAN’DAN DİKKAT ÇEKEN İDDİA

Bunun son örneğini, İYİ Parti Kocaeli Milletvekili ve Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan gösterdi.

Türkkan, dün yaptığı paylaşımda; “Aleviler bu ülke için şehit oluyorsa, ailesi cemevinden kaldırıyorsa şehidimin cenazesini, devlet erkânının cenazeye katılmamasını hoş görmem. Yadırgarım, ayıplarım…” sözlerini kullandı.

TWITTER’DA GÜNDEM OLDU

Şehitler üstünden çıkan tartışma, Alevi-Sünni tartışmasına çevrildi. Konu Twitter’da da en çok konuşulanlar arasına girdi.

“Şehit olan Alevi askerlerin cenazelerine asker ve devlet katılmadı.” açıklamasında adı en fazla ön plana çıkan askerler ise; Kenan Ceylan, Barış Aybek ve Özkan Ateşli.

İDDİALAR YALANLANMIŞTI

Oysa durum, paylaşımdaki gibi olmadı.

2015 senesinde Hakkari Şemdinli’de bombalı saldırıda şehit düşen ve cenazesi Tokat Zile’den kaldırılan Kenan Ceylan’ın ailesi, cenaze töreninin ardından çıkan haberleri yalanlamıştı.

Kenan Ceylan’ın kardeşi Kemal Ceylan cemevinde gerçekleştirilen törene; dönemin Tokat Valisi’nin, komutanların, Zile Kaymakamı’nın, Zile Belediye Başkanı’nın katıldığını söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı