adplus-dvertising

Lüks otomobiller gümrükte eskitiliyor

Avrupa’dan Türk işadamları tarafından satın alınan lüks sınıftaki, sıfır arabalar Yeşilköy Otomotiv Gümrüğünde, akıl almaz bahanelerle 6 aydan fazla bekletiliyor.
Takip et
Lüks otomobiller gümrükte eskitiliyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türk şirketleri ve işadamlarının Avrupa’daki araba fabrikalarından yahut yabancı satıcılarından satın aldığı lüks arabalar, Yeşilköy Gümrüğü’nden 6 aydan önce çıkartılmıyor. Avrupa ülkesinden gümrük çıkış işlemi gerçekleştirmiş AB maliyesine kayıtlı şirketleri, gerçek değil, mukim değil, ”Ankara’ya soralım” gibi akıl almaz gerekçelerle oyalayan Yeşilköy Otomotiv Gümrüğü yetkilileri, 1 hafta içerisinde halledilmesi gereken işlemlerin, aylarca uzamasını sağlıyorlar. Bu 6 aydan fazla süren gecikme, hem otomobillerin eskimesine yol açıyor hem de Türk iş adamlarının parasını ödeyerek millileştirdikleri milyonlarca euroluk arabanın Türkiye’ye kayıtlanarak, araba bedelinin en az 2 katı alınacak vergilerden devletin mahrum olmasına yol açıyor.

Lüks otomobiller gümrükte eskitiliyor

Lüks otomobiller gümrükte eskitiliyor

Bu uygulamanın tek nedeni olabilir

Türkiye’den araçları satın alan kişiler ve şirketler, akıl almaz gerekçelerle yapılan önlemenin, gümrük yetkililerinin resmi distribütörlerle iş birliği yapmasından kaynaklandığını ifade ediyorlar. Resmi yoldan ithalat yapan distribütörlerin, müfettiş ve görevliler üstünde tesir ederek, milletin ve devletin zararına yol açtığı konuşuluyor. Yeşilköy Otomotiv Gümrüğünde tozlanıp, aylarca bekleyen yüzlerce lüks araba, milli servetin eskitilmesi ve serbest piyasa koşullarının oluşmasına da engel teşkil ettiği söylendi. Vatandaşın yetkili araç satıcılarının inisiyatifine kaldığını kaydeden özel ithalatçılar, lüks araçların açıklanan liste fiyatlarının çok üstünde, el altından ikinci el gibi almaya mecbur kalıyorlar. Araçların düzenli olarak gümrükten, eskiden olduğu gibi 1 hafta içerisinde işlemler tamamlanarak geçmesi ile, otomotiv piyasasında da rahatlama ve fiyat istikrarı da oluşabilecek.

Lüks otomobiller gümrükte eskitiliyor

Lüks otomobiller gümrükte eskitiliyor

Öte Yandan gümrüğe asıl bedel, resmi ithalatçı şirketten sorularak gümrük belgelerine işleniyor. Bu nedenle devletin hangi kanaldan gelirse gelsin, giriş fiyatı resmen belli olduğu için bir kaybı söz konusu olmuyor. Fakat gümrükte grey pazardan gelen araçlar için yaratılan 6 aylık gecikme nedeniyle devlet, milyarlarca lira ödeme yapılan bedelin ortalama 2 katı kadar Özel Tüketim, Motorlu Taşıtlar ve Katma Değer Vergisini tahsil etmesi de gecikiyor. İç pazarda kaliteli araçların bayi satışları da el altından, açıklanan tarifelerin üstünden cip krizi gerekçe gösterilerek sürdürülüyor. Halen görevde olan bazı eski gümrük bürokratlarının FETÖ ile iltisaklı olması da dikkat çekiyor. 15 temmuzdan sonra yaptıkları paylaşımları belgelenen kişilerin aktif görevde olması, sosyal medyada münakaşa konusu oluyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.