Lüfer balığındaki bolluk tezgah fiyatlarına yansıdı!

Marmara Denizi’nde balıkçıların ağına takılan lüfer miktarında son senelerin en yoğun dönemi meydana geliyor. Lüfer balığındaki bolluk sebebiyle tezgahlarda fiyatlar düşerken Gürpınar Su Ürünleri halinde yoğunluk oluştu.
Takip et
Lüfer balığındaki bolluk tezgah fiyatlarına yansıdı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Marmara Denizi’nde balıkçıların ağına takılan lüfer miktarında son 15 senenin en bol dönemi meydana geliyor. “Denizleri prensi” olarak bilinen lüfer, geçtiğimiz senelerde 70-100 TL bandında seyrederken Gürpınar Su Ürünleri halinde bu sezon tanesi 25-35 TL bandına kadar düştü. Tezgahlardaki fiyatlar hem satıcıların hem de vatandaşların yüzünü güldürdü. Denizlerdeki bolluğun ise Ocak ve Şubat aylarına kadar devam edeceği söylendi.

Lüfer balığındaki bolluk tezgah fiyatlarına yansıdı!

“LÜFER AKINI VAR”

Gürpınar Su Ürünleri halinde senelerdir komisyonculuk yaptığını ifade eden Yunus Akgöz, “Şuan lüfer akını var. Maşallah bereketli, en kötü kayık 400-500 kasa lüfer yakaladı bugün. Balık bol bereketli, insanlar balık yesin. Virüse de iyi geliyor bu arada balık, denizlerimizde herhangi bir sorun yoktur, insanlar rahatlıkla tüketebilir. 6 aylık bebeğine haşlasın, yedirsin. Şimdi fiyatlar çok uygun, 25’den 40’a kadar fiyatlar boy boy değişiyor. Şimdi bu fiyatlar makul, bu fiyatlar aşağıya da çok düşeceğini sanmıyorum. Karadeniz’den, boğazdan geliyor genelde bu tutulan balıklar. İnsanlar rahatlıkla tüketebilir bu balığı.” diyerek konuştu.

Lüfer balığındaki bolluk tezgah fiyatlarına yansıdı!

“PALAMUTUN ISIMI, LÜFERİN TADI”

Su Ürünleri Hali Komisyoncular Derneği Başkanı Mahmut Uçan, ‘’Lüfer balığı başlangıçta tanesi 60 TL’ydi, şimdi tanesi 20-22 TL civarında. Balığın daha da bol olmasını bekliyoruz. Lüfer balığın denizin canavaradır ve çok kaliteli bir balıktır. Av döneminin 1-2 ay daha sürmesi gerekiyor, 3 ay da sürebilir. Balıklar Marmara Denizi ağırlıklı olarak Beykoz ve Paşabahçe’den çıkıyor. Denizin kirli olmasının, müsilajın balıkla hiç ilgisi yok. Biz kendimiz her gün en az 2-3 kilo balık yeriz. Hamsi, lüfer, palamut olsun tamamını tüketiyoruz. Halkımız çok rahat bir biçimde tüketebilir. Şu an en sağlıklı gıda balık. Başlarda 60 liraydı, şuan 20-25 lira tezgahlarda da 30-35 lira. Palamutun isimi var lüferin tadı var. Lüfer çok kaliteli ve lezzetli bir balıktır. Hatta biz ara sıra halk arasında ‘paşa balığı’ deriz. En son bu bolluk 2008-2009 senelerinde meydana gelmişti. Bunun akabinde ise sarıkanat çıkacak, oda yeni başladı.’’ şeklinde konuştu.

Komisyoncular gecenin erken saatlerinde teknelerden balıkları mezat alanına getirerek alıcılarla pazarlık yaptı. Balık satışı sabah saatlerine kadar devam etti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.