Lüfer balığında bolluk var! Fiyatlar düşüyor…

Marmara Denizi’nde lüferde son senelerin en bol dönemi meydana geliyor ve bu vaziyetin Ekim ayının sonuna kadar devam etmesi bekleniyor. ntv.com.tr’ye bilgi veren balıkçılar 10 senedir görmedikleri bir bolluk meydana geldiğini söyleyerek lüfer fiyatının 20 liraya kadar inebileceğini belirtti. Fakat boyları yasal sınırın altında kalan istavrit ve palamutta ciddi bir sıkıntı bekleniyor. İstavritte sıkıntının aşılması için bir müddet avcılığın yasaklanması öneriliyor.
Takip et
Lüfer balığında bolluk var! Fiyatlar düşüyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul Bölgesel Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Erdoğan Kartal, lüferde son 10 senenin en iyi dönemi yaşandığına dikkat çekerek, hava ve deniz koşullarına bağlı olarak hem bolluğun hem de fiyatlardaki düşüşün devam edeceğini belirtti.

Kartal, “Ciddi manada bir lüfer yılı yaşıyoruz. Denetleme ve av yasağı sürecinde lüfer gelişimini tamamladı ve buna bağlı olarak bollaşıp fiyatı düştü. Şu an fiyatı balık halinde 25 liralara kadar geriledi. Biz fiyatların 20 liraya kadar inmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

İSTAVRİTİN AVLANMASI ACİLEN DURDURULMALI

Karadeniz’de bu yıl deniz sıcaklığının genel olarak iyi olduğunu söyleyen Kartal “Fakat bu yıl istavrit az ve sıkıntılı. 13 cm olması gereken istavrit 11 cm ve istavritlerin yüzde 60’ı bu vaziyette. Boyları yasal boyun altında kaldığı için avlanması acilen durdurulmalı, 1 sene tutulmamalı.” diyerek konuştu. Kartal bu yıl palamutun da az olduğunu ve vatandaşın 50 lira seviyelerinden alabileceğini kaydetti.

Bu yıl lüferin yanı sıra mezgit, hamsi ve tekirde de bolluk beklendiğini söyleyen Kartal, hamsinin kilosunun tezgahlarda 20 liraya kadar düşebileceğini söyledi.

Son dönemin en mühim konularından biri olan müsilaja da değinen Kartal, “Marmara’da müsilaj kalmadı ve dolayısıyla balıklara bir etkisi yok. Hatta müsilajın lüferi olumlu yönde etkilediğini söyleyebiliriz. Balıkçılık yapılamaması sebebiyle lüfer İstanbul boğazına yerleşince, Marmara’da ciddi manada bollaştı” şeklinde konuştu.

“HER YER LÜFER”

Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özkaya da lüferde meydana gelen bolluğa “Bu yıl her yer lüfer” sözleri ile dikkat çekti ve fiyatının 20 liraya kadar düşmesini beklediklerini belirtti.

İstavritte meydana gelen sıkıntıyı da dile getiren Özkaya, hem boylarının kısa olduğunu hem de az görüldüğünü kaydetti. Özkaya hamsi için ise şimdiden bir şey söylemenin erken olmakla birlikte fiyatının düşmesini beklediklerini ifade etti.

“BALIKLAR GİT GİDE AZALIYOR”

Denizlerdeki balıkların her yıl giderek azaldığını söyleyen Özkaya, “Bölgesel balıkçılığa geçilmeli, stokların kendini yenilemesi gerekir. Böylece hem balıkçı hem tüketici memnun kalır” diyerek konuştu.

Müsilajın denizlerde ciddi manada azaldığını söyleyen Özkaya, “Labaratuvar ve test neticeleri müsilajın balıklar üstünde olumsuz bir etki bırakmadığını gösteriyor. Vatandaşımız gönül rahatlığıyla yiyebilir” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.