adplus-dvertising

Lübnan’daki rehine krizi saatler sonra sona erdi

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta hesabındaki 200 bin dolar parayı çekemeyen ve müşterileri rehin alan silahlı şahıs, bankadaki parasının 35 bin dolarlık kısmının ödenmesini kabul ederek saatler sonra güvenlik kuvvetlerine teslim oldu.
Takip et
Lübnan’daki rehine krizi saatler sonra sona erdi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta 42 yaşındaki Bassam al-Sheikh Hussein, bir bidon benzin ve silahla Hamra semtindeki Federal Banka şubesine gelerek banka hesabında bulunan ortalama 200 bin doları çekmek istemiş, olumsuz cevap alınca ise 5’i banka çalışanı olmak üzere toplam 6 kişiyi rehin almıştı. Saatler süren rehine krizinin sonrasında Hussein, bankadaki parasının 35 bin dolarlık kısmının ödenmesini kabul ederek teslim olurken, olayda kimsenin yaralanmadığı söylendi. Güvenlik kuvvetleri tarafından bankadan dışarı çıkarılan silahlı şahıs, olay sırasında dışarıda toplanan kalabalığa el salladı. Rehine krizi sırasında ise bankanın önünde toplanan kalabalık ise “Kahrolsun bankaların yönetimi” ve “Bassam sen bir kahramansın” sloganları attı.

Babasının tedavi masrafları için parasını çekmek istemiş

Hussein’in banka çalışanı tarafından para çekme talebi reddedilince, yakınlarının hastanede olduğunu bağırmaya başladığı ve sonrasında silahını çıkardığı söylenmişti. Saldırganın olay yerinde olan kardeşi Atef al-Sheikh Hussein medyaya yaptığı açıklamada, kardeşinin babasının tıbbi masraflarını ve öbür ihtiyaçlarını karşılamak için parasını çekmek istediğini ifade etmişti. Hussein’in babasının hastanede olduğu ve tedavi masrafının 50 bin dolar tuttuğu aktarıldı.

Ekonomik kriz sebebiyle para çekme işlemleri sınırlandırılmıştı

Ekonomik krizin 2019’dan bu yana sürdüğü Lübnan’da bankalardan para çekme işlemlerine kısıtlama getirilmişti. Bankalar, hastane bakımı da dahil olmak üzere insani vakalar için istisnalar yaptıklarını iddia ederken, mudiler ve temsilcileri bu muafiyetlerin nadiren uygulandığını ifade etti.

Lübnan’daki rehine krizi saatler sonra sona erdi

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.