Lübnan’da Sosyal Medya Eylemleri Aralıksız Devam Ediyor

Lübnan’da sosyal medyada getirilen vergilerle başlayan eylemler, Başbakan Saad el-Hariri’nin istifasına rağmen devam ediyor.

Lübnan’ın pek çok şehrinde binlerce Lübnanlı, ülkedeki ekonomik vaziyeti protesto ederek yeni hükümetin kurulmasını istedi.

Ülkede 17 Ekim’de başlayan gösteriler, dün de başkent Beyrut’un yanı sıra kuzey ve güneydeki kentlerde devam etti.

MARSEL HALİFE’NİN ŞARKILARI SÖYLENDİ

Beyrut’un farklı noktalarında toplanan göstericiler, yönetici kesim ve Lübnan Bankası’nın izlediği mali politika aleyhinde slogan attı ve Lübnanlı sanatçı Marsel Halife’nin şarkıları eşliğinde dans etti.

Kuzeydeki Trablusşam şehrindeki gösterilerde ise geçen hafta meydana gelen arbedede gözaltına alınanların serbest bırakılması yönünde sloganlar atıldı.

BİR KİŞİ KENDİNİ YAKMAYA ÇALIŞTI

Güneydeki Sayda şehrinde göstericilerin sloganları, hükümetin bir an önce kurulması üstünde yoğunlaştı. Gösteriler esnasında kendini yakmaya teşebbüs eden bir kişi güvenlik kuvvetlerince önlendi.

Baalbek şehrinde de ortalama 800 kişilik bir grup, Lübnan bayrakları taşıyarak hedeflerini gerçekleştirinceye kadar meydanlarda kalmaya devam edeceklerini ifade etti.

HÜKUMETİ İSTİFAYA ZORLAYAN GÖSTERİLER

Lübnan’da hükümetin iletişime ve özellikle sosyal iletişim ağı WhatsApp uygulamasına vergi getirme girişimine tepki olarak 17 Ekim’de başlayan protestolar, kısa zamanda ülkenin dört bir yanına yayılmıştı.

Gösterilere 13 gün direnen Başbakan Saad el-Hariri, 29 Ekim’de istifasını sunmak mecburiyetinde kalmıştı.

TEKNOKRAT HÜKUMET İSTİYORLAR

Ülke genelinde küçük eylemlerle protestolarını sürdüren göstericilerin, iç savaşın sona erdiği 1990’dan bu yana yönetimi paylaşan siyasi partilerin yarattığı kabine yerine teknokratlardan oluşan bağımsız ve küçültülmüş bir hükümet kurulması, erken seçime gidilmesi ve yolsuzluğa bulaşan yöneticilerin yargılanması gibi istekleri bulunuyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı