Lodos Caddebostan sahillerini kahverengiye boyadı!

İstanbul’da etkili olan lodos sonrası Caddebostan Sahili kırmızıya büründürdü. Dev dalgalarla beraber kıyıya vuran kırmızı renkli yosunları temizlemek için belediye ekipleri sabah saatlerinden itibaren çalışmaya devam ediyor.
Takip et
Lodos Caddebostan sahillerini kahverengiye boyadı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul’da etkili olan lodos sebebiyle Kadıköy Caddebostan sahilini kırmızı yosunlar kapladı. Sahile vuran dev dalgalar sebebiyle kırmızı renkli yosunlar sahil ve kayalıkları kapladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleir de sahil boyunca kırmızı renkli yosunları iş makineleriyle topladı. Kamyonlar dolusu kırmızı yosun toplandı.Lodos Caddebostan sahillerini kahverengiye boyadı!

ÖZELLİKLE RENKLERİ DİKKATİMİ ÇEKİYOR

Sahilde spor yapan Özlem Zenginyürek, “Bu mevsimlerde oluyor sanırım. Birkaç gündür fazla var sahil kıyılarında, belediye ekipleri bunlarla alakalı çalışma yapıyorlar. Bugün de oldukça fazla lodos var. Bunun da etkisiyle kıyıya taşınma olabilir. Umarım en kısa zamanlarda temizlenir” şeklinde konuştu Bir başka kişi ise, “Yosunlar sebebiyle sahilinin vaziyeti çok kötü, buranın temizlenmesi gerekir. Bostancı sahiline kadar yosun var diyebilirim” diyerek konuştu.Lodos Caddebostan sahillerini kahverengiye boyadı!

SU KALİTESİNİN DÜŞTÜĞÜNÜ GÖSTERİYOR

Kırmızı yosunlar daha öncede Kadıköy sahilini kaplamıştı. Eski İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Meriç Albay yaptığı açıklamada, “Alglerin bu kadar çoğalması hoş bir şey değil. Su kalitesindeki bozulmayı gösteriyor. Bu suya istemediğimiz oranda azot, fosfor girdisinin olduğunu gösteriyor. Bu tabii esasında ekonomik olarak da değerlendirilecek bir şey ama çünkü aşırı artış gösteren ‘yosun’ diyor halkımız, alglerden bir tanesi mikrobiyoloji laboratuvarlarımızda işlense, rahatlıkla ekonomimize kazandırılacak bir tür ama maalesef şu anda oldukça fazla çoğaldı. Rüzgarla beraber de kıyıda olabildiğince artmaya başladı. Hoş bir görüntü değil, yani Marmara’nın su kalitesinin, su sağlığı bakımından iyi olmadığını gösteriyor” demişti. Albay, “Şu anda da tam sezonu, akıntılarla ve dalgayla kıyıya vurması ve bir yerde birikmesi çok normal. Ama normal olmayan şu, bu kadar artmaması gerekir. Çünkü bunlar kitle halinde öldükleri zaman oksijensizlik yaratıyorlar. Ekosistemi çökertiyorlar. Bir an önce su kalitesinin düzeltilmesi için tedbir almak gerekiyor. Kontrollü bir biçimde toplanıp, oksijensizlik oluşturmasını engellemesi gerekir. En azından şunu bilmemiz gerekir, Marmara’da su kalitemiz iyi değil. Marmara’ya gözümüz gibi bakmamız gerekir. Çünkü Marmara küçük bir deniz, en küçük bir hareket ve atık Marmara’da sıkıntı oluşturuyor bu da onlardan bir tanesi” ifadelerini kullanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.