LMAO ve LOL ne demek? LMAO açılımı nedir?

Pek çok videonun altında yapılan yorumlarda veya paylaşılan içeriklerde gördüğümüz LMAO İngilizce kökenli bir kelime. Sosyal medyada pek çok cümle kısaltma olarak kullanılır. LMAO gibi LOL'da karşımıza çıkan kısaltmalardan. LOL ve LMAO ne demek? Lmao benzeri kısaltmalar nelerdir? Sosyal Medyada Kullanılan Lmao Kelimesinin Türkçe Anlamı Nedir?
Takip et
LMAO ve LOL ne demek? LMAO açılımı nedir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Günlük yaşantımızda kullandığımız dilin yanı sıra sosyal medyada bazı kelimeler bizlere yabancı gelebiliyor. Sosyal medyada özellikle Facebook ve Instagram yorumlarında sıkça denk gelinen kısaltmalardandır, LOL ve LMAO. İşte anlamları…

LMAO ne demek?

İngilizce kökenli olması ile beraber lmao bir kısaltmadır. Belli bir anlamı olması üzerinden anlatılmak istenen durum çok daha etkin bir şekilde kolayca aktarılır. O yüzden günümüzde taşıdığı lmao ne demek sorusunun cevabı ile beraber, başta sosyal medya olmak üzere birçok farklı alanda değerlendirilir.

Lmao kelimesinin uzun hali, ‘Laughing my as off’ biçiminde ifade edilir. Bu ifadesi ile beraber özellikle sosyal medyada çok fazla kullanılan bir kısaltma olarak öne çıkıyor. Dünya çapında kullanılması ile beraber sosyal medya üzerinden Türkçeye de girmiş durumda. Bu bağlamda Türkçe üzerinden anlamına bakıldığı vakit, ‘Gülmekten çatladım’ ifadesi taşımaktadır. Herhangi bir durum veya olay söz konusu olduğu vakit, bu durumun kişiyi ne kadar güldürdüğünü ve eğlendirdiğini anlatır.

Yani bizde kullanılan karşılıkları aslında şu şekildedir; gülmekten yerlere yattım, gülmekten karnıma ağrılar girdi, gülmekten yarıldım, öldüm gülmekten gibi benzetmeler kullanabiliriz.

LOL ne demek?

İngilizce “Laughing Out Loud” benzetmesinin ilk harflerinden oluşur; tam anlamı ‘Sesli gülmek’, bizdeki anlam karşılığı ‘Sesli güldüm’dür.

L aughs L ots
O ut. Veya. O f
L oud. L oughs

Daha çok yazışma dilinde kullanılsa da, günlük gayri resmi konuşmalarda da kullanılabilir. Amerikalıların diline çokça yerleşmiş bir tabirdir.  lol u da abartı gülme efekti olarak bolca kullanırlar.

Lol kısaltmasını yapılan esprilerin ardından veya komik olan şeylerin ardından yazıldığını farketmişsinizdir. Eskiden daha çok kullanılırdı ancak günümüzde birbirinden güzel ve çeşitli imojiler olduğu için eskisi kadar kullanılmıyor.

LOL ve LMAO arasındaki  fark ne?

Lmao kısaltması lol kısaltmasının biraz daha abartılı bir versiyonudur aslında. Birazda kaba ve vurguludur. Tahmin edebileceğiniz gibi günümüzdeki gülmekten gözünden yaşlar gelen imojinin ifade ediliş biçimidir bir bakıma.

Eğer çok samimi bir ortamda değilseniz LOL denilebilir, yok ortam güzelargo serbestse LMAO tercih edilir. Gerçi artık emojilerle kendimizi ifade etmemiz de mümkün.

Lmao Benzeri Kısaltmalar Nelerdir?

LOL (Laugh out Loud): Sesli güldüm anlamına geliyor.
ROFL (Rolling on the floor laughing): Gülmekten yerlere yattım anlamına geliyor.
ASAP (As soon as possible): En kısa sürede anlamına geliyor.
AFK ( Away from the keyboard): Klavyeden uzakta anlamına geliyor.
BTW (By the way): Bu arada, hazır yeri gelmişken anlamında kullanılıyor.
OMG (Oh my God): Şaşırma ifadesi olarak aman tanrım anlamında kullanılıyor.
TTYL ( Talk to you later): Sonra konuşuruz anlamında kullanılıyor.
BRB (Be right back): Hemen döneceğim anlamında kullanılıyor.
FYI (For your information): Bilginize anlamında kullanılıyor.
JK (Just kidding): Şaka be oğlum anlamında kullanılıyor.
POV (point of view): Bakış açısı anlamına geliyor.
XOXO (Hugs and kisses): Sevgiler ve öpücükler anlamında kullanılıyor.
TBT (Throwback thursday): Kelime anlamı perşembeye dönüş olsa da sosyal medyada hey gidi günler anlamında kullanılıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.