Liseye Gidiyor Ama Buluşu Dünya Üçüncüsü Oldu

Telefonların çekmediği yerlerde acil bir durum yaşanması halinde yetkililerle iletişim kurulabilecek bir sistem geliştiren lise öğrencisi, Endonezya’daki yarışmada dünya üçüncüsü olarak göğsümüzü kabarttı.

Şahit olduğu bir trafik kazasından esinlenerek bir acil durum iletişim projesi hazırlayan lise öğrencisi Endonezya’da tertip edilen yarışmada dünya üçüncüsü olarak göğsümüzü kabarttı. Eskişehir’de yaşayan 16 yaşındaki Yiğit Özer isimli genç gördüğü bir kaza üzerine acil durum anlarında yardıma ihtiyacı olan insanların, telefonların çekmediği yerlerde yetkililere ulaşmasını sağlayacak bir proje geliştirdi.

Öğretmenleri ile birlikte yarışmaya hazırlanan Yiğit’in geliştirdiği projesine göre mikrofiber tel ve ayna kullanılarak yapılan bir cihaz acil durumlarda yetkililere sinyal gönderecek. Tünellerde denenen sistem başarılı olunca maden ocaklarında da kullanılması için çalışma başlatıldı. Projesine ilişkin patenti de alan Yiğit ürününün geliştirilebileceğini de belirtiyor.

“ADIM OKUNUNCA İNANAMADIM”

Endonezya’daki yarışmada Türk Bayrağı’nı  temsil edip dalgalandırma başarısı gösterdiği için gururlu olduğunu belirten Yiğit, isminin üçüncü olarak açıklandığında inanamadığını ve hocasının uyarısı ile birlikte bayrağı kapıp sahneye koştuğunu anlattı. Yiğit’in babası da oğluyla gurur duyduğunu ve başarısını duyduğu an göz yaşlarına boğulduğunu dile getirdi. Yiğit’in öğretmeni Bilge Işıl Akıllıoğlu ise devletin bu tarz projelere destek olmasını temenni etti bu şekilde başarılı projelerin sesini çabuk duyurabileceğini vurguladı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı