adplus-dvertising

Liselerde sınav sistemi nasıl olacak? MEB ayrıntıları açıkladı!

MEB, liseler için yüz yüze eğitim ve yüz yüze geçiş sınavlarının nasıl yapılacağıyla ilgili ayrıntıları paylaştı!
Takip et
Liselerde sınav sistemi nasıl olacak? MEB ayrıntıları açıkladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla illere gönderilen yazıda, Türkiye genelinde uygulanan Kovid-19 önlemleri kapsamında Bilim Kurulunun tavsiyeleri ve 13 Nisan salı yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nda yapılan değerlendirmeler neticesinde yüz yüze eğitimden uzaktan eğitime geçiş konusunda bazı yeni kararlar alındığı söylendi.

Genelgeye göre, 12’nci sınıflarda yüz yüze eğitime devam edileceği, 12’nci sınıflar ve mezunlara yönelik gerçekleştirilen destekleme ve yetiştirme kursları ile takviye kurslarının cumartesi ve pazar günleri de sürdürüleceği bildirildi.

Hazırlık, 9, 10 ve 11’inci sınıflarda tam zamanlı uzaktan eğitime geçileceği hatırlatılarak, 2020-2021 eğitim ve öğretim senesinin ikinci döneminin birinci sınavları 1 Kasım 2020-26 Mart 2021 arasında işlenen konu ve kazanımları kapsayacak biçimde alakalı zümrelerce hazırlanacak ve 3 Mayıs 2021’den itibaren “Ölçme ve Değerlendirme Uygulamaları” konulu yazıda söylenen açıklama ve kurallar çerçevesinde planlanarak uygulanacak.

MESLEK LİSELERİNDE 12’NCİ SINIFLAR HARİÇ UZAKTAN EĞİTİME GEÇİLECEK

Mesleki ve teknik anadolu liseleri, çok programlı anadolu liseleri, mesleki eğitim merkezleri, güzel sanatlar liseleri ile spor liselerinde 12’nci sınıflar hariç, meslek, alan dersleri dahil bütün sınıf düzeylerinde uzaktan eğitime geçilecek.

Mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, mesleki eğitim merkezlerinde işletmelerde beceri eğitimi ve staj çalışmaları işletmenin talebi, öğrenci velisinin izni ile işletme tarafından lüzumlu bütün önlemlerin alınması şartı ile devam edecek.

12’nci sınıfta yer verilen işletmelerde mesleki eğitim dersi ve staj çalışmalarını okulda yapan Anadolu Meslek Programı ve Anadolu Teknik Programı öğrencilerine yönelik zümre öğretmenler kurulu kararı ile tespit edilen uygulama kazanımları yüz yüze, bilişsel kazanımlar ise uzaktan eğitim yolu ile verilecek.

Öte yandan, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı özel eğitim meslek liseleri, özel eğitim meslek okulları ve özel eğitim uygulama okullarının 12’nci sınıfları ile birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan özel eğitim programı uygulanan özel eğitim sınıflarının 12’nci sınıflarında yüz yüze, öbür sınıf seviyelerinde ise uzaktan eğitime devam edilecek. Bu kapsamda 12’nci sınıf seviyesinde evde eğitim hizmetinden faydalanan öğrenciler için de veli talebi doğrultusunda yüz yüze ve uzaktan eğitim sürdürülecek.

Bunun dışında kalan öbür özel eğitim okulları ile özel eğitim sınıflarında kayıtlı olup evde yahut hastanede eğitim hizmetinden faydalanan öğrenciler için bütün sınıf seviyelerinde uzaktan eğitim yapılacak.

Kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla öğrenim gören 12’nci sınıf öğrencileri için destek eğitim odası eğitim faaliyetleri yüz yüze yahut uzaktan eğitimle, öbür sınıf seviyelerinde uzaktan eğitim yoluyla devam edecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.