Lisede Sınıfta Kalma Geri Geliyor!

Lisede hangi şartlarda sınıfta kalınır? Bütünleme sınavları yapılacak mı? Lisede sınıf geçme şartları nelerdir? İkmal ne demek? Ziya Selçuk açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, liselerde sınıf tekrarı ve ikmal uygulamalarının yeniden başlayacağını duyurdu.


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk eğitimle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Ziya Selçuk Sabah Gazetesi Ankara Bürosu’na konuk oldu. Bakan Selçuk burada yaptığı açıklamalarında eğitim ve öğretimde köklü değişiklikler yapılacağını ifade etti.Bakan Selçuk açıklamalarında öğrencilerin başarısını arttırmak için ikmal ve sınıf tekrarı uygulamasının başlatılacağını belirtti.Ayrıca Milli Eğitim Bakanı karnelerde kişisel gelişim notu da yer alacak.

Liselerde sınıf tekrarına ilişkin açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Sınıf tekrarı şartı olmadığı için öğrencilerimizin hedefe yönelik algısı dolayısıyla da performansı düştü. Başarıyı yükseltmek için öğrenci gerekiyorsa ikmale kalacak ve imkanlara göre dersini okulda veya uzaktan eğitimle alacak. Yazın ikmal çalışmaları yapılabilecek” ifadelerini kullandı.

Bakan Selçuk’un dikkat çeken açıklamaları:

*Liselerde, verimlilik ve kalite esasını gözeten bir uygulama yaklaşımı sergileyeceğiz. Sınıf geçme noktasında öğrenme süreçlerini gerçek anlamda bir ön koşul haline getireceğiz. Sınıf tekrarı şartı olmadığı için öğrencilerimizin hedefe yönelik algısı dolayısıyla da performansı düştü. Başarıyı yükseltmek için öğrenci gerekiyorsa ikmale kalacak ve imkanlara göre dersini okulda veya uzaktan eğitimle alacak. Yazın ikmal çalışmaları yapılabilecek.

* Dört işlemi yapamayan öğrenciler var. Çocuk 4’e gidiyor ama okumuyor, çarpma işlemi yapamıyor. İlkokullarda Yetiştirme Programı ile yaklaşık 3,5 milyon öğrenciyi taradık. 17 bin ilkokul seviyesinde ilave eğitim desteğine ihtiyaç duyan çocuğumuzu belirledik. Sorunun Türkçe’nin iyi öğrenilememesi olduğunu tespit ettik. Dezavantajlı durumdaki bu öğrencileri öğretim yılı içinde akranları ile aynı seviyeye getireceğiz.


* Matematik, Türkçe gibi temel derslerde notun yanı sıra başarı nedenleri ve eksikleri de belirtilecek. E-Portfolyo üzerinden çocuğun eğitim, bilim, sanat, spor ve sosyal başarı, yetenek ve becerinin yer aldığı profil bilgileri de bulunacak. Kaynak: Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıkladı: Sınıf tekrarı geri mi geliyor?

İKMAL NE DEMEK?

Eksik bir şeyi tamamlama, daha iyi duruma getirme, bütünleme.

Bitirme.

Cümlenin veya dizenin anlamını sonra gelen cümle veya dize ile tamamlama.

TDK’ya göre ikmal kelimesinin anlamı

(ikma:li), Arapça ikmāl

1. isim Eksik bir şeyi tamamlama, daha iyi duruma getirme, bütünleme:”Kolordu ikmaliyle ilgili bir iş için görevli olarak gelmiş.” – Attila İlhan

2. isim Bitirme.

3. isim, askerlik Geri hizmet.

4. isim, edebiyat Cümlenin, dizenin anlamını sonra gelen cümle veya dize ile tamamlama.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı