adplus-dvertising

Lisede sınıfta kalanlara mesleki eğitim merkezlerine geçiş hakkı!

Milli Eğitim Bakanlığı, lisede devamsızlıktan kalan öğrencilere mesleki eğitim merkezlerine geçiş hakkı tanıdı.
Takip et
Lisede sınıfta kalanlara mesleki eğitim merkezlerine geçiş hakkı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından (MEB) yapılan yeni düzenlemeyle liselerde devamsızlıktan kalan öğrencilere okul dışında kalmamaları için öğrenim senesi sonunu beklemeden mesleki eğitim merkezlerine geçiş hakkı tanındı.

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, liselerde devamsızlıkları sebebiyle derslere devam etme hakkını kaybeden öğrencilere, istemeleri halinde kayıtlarını mesleki eğitim merkezi diploma programına aktarabilmelerine olanak sağlandı.

Bakanlığın bu düzenleme ile liselerde öğrenim hakkı devam eden fakat devamsızlık sebebiyle sınıf tekrarına kalan öğrencilerin okul dışında kalmamaları için öğrenim senesi sonunu beklemeden mesleki eğitim merkezlerinde uygulanan yeni öğrenim haklarından faydalanmalarını temin etmeyi amaçladığı öğrenildi.

Öte yandan bu öğrencilerin, istemeleri halinde bir sonraki eğitim ve öğretim senesinde önceki okullarında ayrıldıkları sınıf seviyesinden eğitimlerine devam etme hakları da olacak. Öğrenim hakkı bulunmayanlar ise açık öğretim lisesi, mesleki açık öğretim lisesi, açık öğretim imam hatip lisesi yahut mesleki eğitim merkezine yönlendirilerek kayıtları yapılacak.

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİNE GEÇİŞ YAPANLARA GELDİKLERİ OKULLARA DÖNME HAKKI

Bakanlığın yeni düzenlemesinde, liselerde öğrenim görmekte iken mesleki eğitim merkezine nakil ve geçiş yapan öğrencilerin öğrenim senesi içerisinde bir defaya mahsus olmak üzere geldikleri okullarına dönebilmelerine olanak tanıyan yeni bir madde de yer aldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.