Lisede Kaç Dersten Kalınca Sınıfta Kalınır? 3 Dersten Kalınca Sınıfta Kalınır mı?

Lisede sınıfı geçme şartları nelerdir, lisede kaç ders zayıf olursa sınıfta kalınır? Sınıfı geçmemiz için kaç dersten geçmemiz gerekir? soruları hem ortaokul hem de lise öğrencileri tarafından merak edilmekte. lisede 3 zayıf sınıfta kalır mı, lisede 4 zayıfla sınıfta kalınır mı gibi soruların cevapları, sorumlu sınıf geçme, doğrudan sınıf geçme ayrıntıları haberimizde.
Takip et
Lisede Kaç Dersten Kalınca Sınıfta Kalınır? 3 Dersten Kalınca Sınıfta Kalınır mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 1

Liseye yeni geçen pek çok öğrencinin kafasını karıştıran 3 dersten kalınca sınıfta kalınır mı sorusu yeniden gündeme geldi. Lise, hayatımızın en büyük ve önemli dönüm noktalarından biridir. Lisede hayatımız ve kişiliğimiz şekillenir ve gerekli olan eğitimi alırız. Peki, 3 dersten kalınca sınıfta kalınır mı? Sizler için hazırladığımız haberimizde 3 dersten kalınca sınıfta kalınır mı sorusunu yanıtladık. İşte detaylar… More

3 dersten kalınca sınıfta kalınır mı?

3 dersten kalınca sınıfta kalınır mı sorusu yüz yüze sınavların yapıldığı günlerde gündeme getirilen başlıklar arasında yer aldı. Sınıfta kalmak öğrencilerin en korkulu kabusları arasına rahatlıkla girip onlara rahatsızlık veriyor. Peki, bir öğrencinin eğitim almaya devam edebilmesi için gerekli olan şartlar nelerdir? 3 dersten kalınca sınıfta kalınır mı? İşte, 3 dersten kalınca sınıfta kalınır mı sorusunun yanıtı ve tüm detaylar…

LİSEDE KAÇ DERSİNİZ ZAYIF OLURSA SINIFTA KALIRSINIZ?

Lisede sınıfta kalma ve geçme olayı öğrencilerin sık sık kafasına takılan ve strese sebep olan bir sorudur. Sınıf geçme yönetmeliğine göre, dersi başarı ile tamamlamanız için en az 50 puan almanız gerekiyor. 50 puanın altında puanı olan öğrenci o derste başarısız sayılıyor. Bir öğrencinin sınıfı geçebilmesi için en fazla 3 zayıfı olmalıdır. Bütün derslerin ortalamaları 50 ve üstü puanı olan öğrenci ise kaç zayıfı olursa olsun sınıfı doğrudan geçer.

Öğrencinin bir derste başarılı sayılabilmesi için o dersin ortalaması en az 50 olmalıdır. Öğrencinin ortalama puanı 50 veya üzerinde ve zayıfı olmayan bir öğrenci doğrudan sınıfı geçer. Öğrencinin ortalama puanı 50 ve üzerinde ve 3 zayıfı olan öğrenci sınıfı zayıfsız geçer. Ortalaması 50 puanın altında ve 3 zayıflı öğrenci sınıfı sorumlu olarak geçer. Sorumluluk sınavına girmek zorunda kalır. Ortalaması 50 puanın altında ve 4 veya 4 ten fazla zayıfı olan öğrenci sınıfta kalır, sınıf tekrarı yapar.

LİSEDE SINIFI GEÇME-KALMA DURUMLARI

Öğrencinin bir derste başarılı sayılabilmesi için o dersin ortalaması en az 50 olmalıdır.

Öğrencinin ortalama puanı 50 veya üzerinde ve zayıfı olmayan bir öğrenci doğrudan sınıfı geçer.

Öğrencinin ortalama puanı 50 ve üzerinde ve 3 zayıfı olan öğrenci sınıfı zayıfsız geçer.

Öğrencinin ortalama puanı 50 veya üzerinde ve 3 ten fazla zayıfı olan öğrenci sınıfı zayıfsız geçer.

Ortalaması 50 puanın altında ve 3 zayıflı öğrenci sınıfı sorumlu olarak geçer. Sorumluluk sınavına girmek zorunda kalır.

Ortalaması 50 puanın altında ve 4 veya 4 ten fazla zayıfı olan öğrenci sınıfta kalır, sınıf tekrarı yapar.

KONU İLE İLGİLİ ÖRNEK

Bir öğrenci her öğretim senesini 3 zayıf ile geçebilir ancak toplamda en fazla 6 zayıf ile sınıfını geçebilir. Örnek ile anlatacak olursak 9. sınıfta 3 zayıfı ile geçen ve yine 10. sınıfta 3 zayıf ile geçen bir öğrenci 11. sınıfta 1 zayıfı dahi olsa toplamda 6 zayıfı geçtiği için öğrenci sınıfta kalır.

SORUMLU OLARAK SINIF GEÇME NEDİR?

Sorumluluk sınavları, eğitim yılının birinci ve ikinci dönemin ilk haftası içerisinde yazılı veya uygulamalı sınavdır. İki alan öğretmeni, bulunamaması durumunda bir alan öğretmeni olmak üzere iki öğretmen ile yapılır.

Sınava girecek olan öğrenci sayısının otuzu aşmaması lazımdır. Birden fazla salonda sınav yapılması durumunda her sınav salonu için bir gözcü öğretmen görevlendirilmelidir.
Sınavda görev alacak öğretmenler okul müdürlüğünce belirlenir. Sınav tarihleri okul müdürlüğünce belirlenir.

Sınavlar dersleri aksatmayacak şekilde ve hafta içerisinde yapılacak şekilde planlanması gerekir. Zorda kalınması durumunda cumartesi ve Pazar günleri de yapılabilir.

Bir dersin sorumluluk sınavı öğrencinin o sınavda başarılı olması durumunda kalkar.

DOĞRUDAN SINIFI GEÇME

Öğrenci eğitim yılı sonunda tüm derslerden başarılı olma durumunda sınıfı doğrudan geçer.

Öğrencinin başarısız ders veya dersleri bulunması durumunda yılsonu puanı en az 50 olan öğrenciler sınıfı doğrudan geçer.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (1)
dgxdfgbdf
11 Mart 2021, 13:22 tarihinde yazildi

yandık biz 🙁

  • Cevapla
  • 1