adplus-dvertising

Lise öğrencileri F-16 savaş uçağı için otonom fırlatma koltuğu prototipi üretti

Kendi olanakları ile yaptıkları yerli imalat İHA’lara otonom uçuş yeteneği ve atış mekanizması ekleyerek SİHA imalatı yolunda mühim bir aşama kaydeden lise öğrencileri, öte yandan F16 uçakları için tasarlanan yeni nesil otonom fırlatma koltuğu imalatına prototipler ile başladı.
Takip et
Lise öğrencileri F-16 savaş uçağı için otonom fırlatma koltuğu prototipi üretti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yesevi Havacılık Lisesi bünyesinde kurulan atölyelerde öğrenciler çeşitli boyut ve özelliklerde hava araçları üretiyor. Liseli gençler, yaptıkları yerli imalat İHA’lara otonom uçuş yeteneği ve atış mekanizması ekleyerek SİHA imalatı yolunda mühim bir aşama kaydetti. Okulda öte yandan F-16 uçakları için tasarlanan yeni nesil otonom fırlatma koltuğu imalatına başlandı. Günümüzde, savaşların seyrini değiştirmekte mühim rol oynayan İHA’lar, çeşitli silah ve yararlı yüklerle donatılarak SİHA’lara dönüştürülebiliyor. Son senelerde birçok savaşta ve operasyonda Türk yapımı hava araçları büyük övgü topladı.

Lise öğrencileri F-16 savaş uçağı için otonom fırlatma koltuğu prototipi üretti

“İmkan sağlandığında Türk gençlerinin yapabileceklerinin sınırı yok”

Havacılık sektöründe en modern teknolojileri gençlerle buluşturarak onları erken yaşta ileri düzey bilgilerle donatmayı hedeflediklerini belirten Yesevi Havacılık Lisesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kodalak, “Bilgi teknolojilerine, Ar-Ge çalışmalarına yatırımlar için her sene bütçeden ayrılan pay artıyor. Öbür taraftan, alakalı bakanlıklar ve kurumların katkıları ve teşvikleri ile okul bünyesindeki iki hangar ve beş atölyede revize çalışmalar yapıyoruz. Son teknoloji makine ve ekipmanlar ile uçak teknisyenliği bölümü öğrencilerimizin yetenekleri birleşince yüzde 100 yerli İHA imalatı faaliyetleri kararlı bir şekilde sürmektedir. Gençlerimiz henüz 15-16 yaşlarında bile İHA, SİHA, Dron gibi hava araçları üretebiliyor. İmkan sağlandığında Türk gençlerinin yapabileceklerinin sınırı yok, kendileriyle gurur duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Lise öğrencileri F-16 savaş uçağı için otonom fırlatma koltuğu prototipi üretti

“Otonom fırlatma koltuklu protatip F-16 bile ürettiler”

Açıklamalarını sürdüren Kodalak, “Anti-hydroplaning (Islak pistte uçakların frenleme etkinliğini artırma) projesiyle Teknofest Türkiye birincisi olan eğitim kurumumuz şuanda de dünyada bir benzeri bulunmayan ‘Auto Eject’ (Acil vaziyetlerde savaş pilotunu kurtaran yapay zekaya sahip fırlatma koltuğu) patentlendirme çalışmalarına başladı. Fikirlerini 1:6 boyutlarında RC F-16 üstünde protipe dönüştüren okulumuzun Tübitak takımı da Uluslararası İHA yarışması ‘Serbest Görev’ kategorisinde finallerde yarışıyor. Akıllı ulaşım alanında Teknofest Türkiye birinciliği bulunan, Tübitak İHA çalışmaları, İHA-1 ticari pilot eğitimi ile SHGM (A1 Jet-Türbin Motorlu Uçaklara Kalifiye Personel Yetiştirme ve SHY-66 Yetkili Sınav Merkezi) tarafından tanınan okulumuz, en havalı mesleği yapmak isteyenlerin adresi olacak” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.