adplus-dvertising

Lise öğrencileri dikkat! başvuru için bu gün son gün…

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 5 Haziran’da uygulanacak merkezi sınav için müracaatlar bugün sona eriyor. MEB, velilere otomatik müracaatların yapıldığına ilişkin mesaj gönderip bilgilerin e-Okul adresinden kontrol edilebileceğini duyurdu.
Takip et
Lise öğrencileri dikkat! başvuru için bu gün son gün…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

MİLLİ Eğitim Bakanlığı tarafından otomatik olarak yapılan müracaatların tamamlanmasıyla fotoğraflı Sınav giriş belgeleri 27 Mayıs’tan itibaren e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üstünden açıklanacak. Okul müdürlükleri bu tarihten itibaren kendilerine ulaşan sınav giriş belgelerini mühürleyerek öğrencilere teslim edecek. Öğrenciler sınava gelirken yanlarında geçerli kimlik belgesini bulundurmak mecburiyetinde.

İKİ OTURUMDA OLACAK

Sınav iki oturumdan oluşuyor. Sınav günü birinci oturum 09.30’da, ikinci oturum ise 11.30’da başlayacak. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama süresi verilecek. İkinci oturumda ise matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve öğrencilerin bu soruları cevaplamak için 80 dakika süreleri olacak.

Birinci oturum 20 Türkçe, 10 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, 10 din kültürü ve ahlak bilgisi ve 10 yabancı dil, ikinci oturum 20 matematik ve 20 fen bilimleri sorusundan oluşacak. Alt testlere ait ham puanlar, testteki doğru yanıt sayısından yanlış yanıt sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.

SORU İTİRAZ SÜRECİ

Sorulara, yanıt anahtarlarına ve neticelere yapılacak itirazlar, soruların, yanıt anahtarlarının ve neticelerin yayımlanmasından itibaren en geç 5 iş günü içinde https://odsgm.Meb.gov.tr internet adresinde yer verilen e-itiraz bölümünden elektronik olarak yapılabilecek. Elektronik ortamda yapılan itirazların incelenebilmesi için başvuranların 30 TL (KDV dâhil) itiraz ücreti yatırması gerekiyor. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile öğrencinin T.C. kimlik numarası belirtilmeyen, banka dekontu/faksla ve e-posta yoluyla gönderilmeden yapılan itirazlar dikkate alınmayacak. Sınav neticeleri 30 Haziran’da açıklanacak.

MEB’DEN MESAJ

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından velilere gönderilen mesajda “Sayın veli, 8. sınıf öğrencinizin Merkezi Sınav (LGS) Başvurusu, Merkezi Sınav Müracaat ve Uygulama Kılavuzu gereği Bakanlık tarafından otomatik olarak yapılmıştır. Müracaat bilgilerinizi e-Okul.meb.gov.tr adresinden Veli Bilgilendirme Sistemi’ne giriş yaparak kontrol edebilirsiniz” dendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.