adplus-dvertising

Lise öğrencileri bomba bırakan İHA üretti

Erzurum’da liseli gençler yaptıkları yazılımla bomba bırakan İnsansız Hava Aracı (İHA) ürettiler. Robofest etkinliğinde tasarladıkları İHA’yı sergileyen öğrenciler büyük alaka gördü.
Takip et
Lise öğrencileri bomba bırakan İHA üretti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Erzurum Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Üniversitesi ve Erzurum Teknik Üniversitesi iş birliğinde yapılan “7. Robot Günleri (Robofest)” etkinliği başladı. Robofest’te ‘Turnadağ’ adını verdikleri İnsansız Hava Aracı’nı (İHA) sergileyen lise öğrencilerinin standı da büyük alaka gördü.

Liseler arası, insansız hava araçları kategorisinde yarışan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Fen Lisesi öğrencileri tarafından bomba bırakabilen ve yönetilebilir döner kanatlı insansız hava aracı (İHA) üretildi. Öğrencilerin okul öğretmen ve idarecilerinin de desteği ile yürüttüğü proje ile TEKNOFEST’e katılan ve ilk aşmayı geçen Turnadağ ekibi son aşamayı geçmek için çalışmalarına devam ediyor.

Lise öğrencileri bomba bırakan İHA üretti

Turnadağ İHA ekibinden Muzaffer Polat, “Liseler arası, insansız hava araçları kategorisinden katılıyoruz. Takımımız ilk aşamayı geçti. Bundan sonra bir aşama kaldı yarışma, oraya gitmemiz için. O aşamada kolay bir aşama. Geçmeyi düşünüyoruz zaten. İnşallah derece almayı da düşünüyoruz yarışmada. Uçağımız bir kere manuel olarak uçtu. Öbür uçuşumuzu otonom olarak yapmayı planlıyoruz. İnşallah önümüzdeki hafta öbür uçuşumuza geçeceğiz. Bizden istenen uçağı otonom olarak uçurabilmek ve istenilen görevi otonom olarak yerine getirebilmek. İstenilen ilk görev uçağın manevra yeteneğini test etmek. Bunu da gene otonom bir biçimde yapacağız” şeklinde konuştu.

Lise öğrencileri bomba bırakan İHA üretti

Polat, “İlk görevi geçen ekiplerin ikinci görevde istenilen bölgeye istenilen iki tane topu bırakmayı bırakacak. ikinci görevi de gerçekleştiren zaten bir iki ekip oluyor. Onlar da direkt birinci oluyor genelde. İkinci görevi gerçekleştirmeyi planlıyoruz eğer bu şekilde giderse çalışmalarımız. İkinci görev bir nevi bomba bırakma simülasyonu diyebilirim esasında. Yani bir İHA’nın bomba bırakmasını biz topla yapıyoruz aynı yazılımı uyguluyoruz aşağı yukarı ve bununla kendimizi fazlasıyla da geliştiriyoruz” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.