Lise birinci dönem sınavlarıyla ilgili Ziya Selçuk’tan açıklama!

Yüz yüze yapılacak lise sınavlarıyla alakalı MEB Bakanlığı kararını verdi. Lise öğrencilerinin birinci dönem karne notları ikinci dönem yapılacak sınavlarla yaratılacak. Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından öğrencileri yakından ilgilendiren erteleme ile ilgili açıklaması yaptı. Peki lise yüz yüze sınavları iptal edilecek mi? İşte Milli Eğitim Bakanının yaptığı kritik sınav açıklaması!
Takip et
Lise birinci dönem sınavlarıyla ilgili Ziya Selçuk’tan açıklama!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Koronavirüs önlemleri sebebiyle lise sınıfları 20 Kasım ara tatil dönüşü uzaktan eğitime geçti. Evlerinden ders işlemeye başlayan öğrencilerin tamamlanmayan sınavları yarım kaldı. Milli Eğitim Bakanlığı, ölçme ve değerlendirme işlemlerinin okullarda yüz yüze olanakla yapılması kararını aldı. Son dönemde sosyal medyada ve öbür platformda öğrenciler MEB Bakanı Ziya Selçuk’a sınav ile ilgili sesini duyurmaya çalışıyordu. Ziya Selçuk sosyal medya hesabından yaptığı sınav paylaşımıyla münakaşalara son noktayı koydu. Öğrencilerin isteklerinin mühim olduğunu ifade eden Selçuk, gelecek senelere problem biriktirmemek için zamanında çalışmanın mühim olduğunu söyleyerek öğrencilere seslendi. Peki lise birinci dönem yüz yüze sınavlar ertelenecek mi? İşte yapılan o açıklama!

BİRİNCİ DÖNEM LİSE SINAVLARI ERTELENECEK Mİ?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Twitter hesabından yaptığı paylaşımda lise sınavlarıyla alakalı mühim açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk “ Sınavlarınızda bugün yapılacak bir erteleme, yakın zamanda çalışma yükünü daha çok artıracaktır. Bizim de durumunuzu belirlenip ihtiyaçlarınıza uygun destekleme programları tasarlamamızı önleyecektir. Gelecek senelere problem biriktirmemek için zamanında çalışmak bu yüzden çok kritik.

Lise birinci dönem sınavlarıyla ilgili Ziya Selçuk’tan açıklama!

Kararlarımızda, sağlığınız her zaman önceliğimiz. Desteğiniz ve iş birliğiniz bizim için mühim. Bu günlerin üstesinden hep beraber gayretle geleceğiz. Siz derslerinize ve sağlığınıza odaklanın lütfen. Hepinize yürekten teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

LİSE ÖĞRENCİLERİ KARNELERİNİ DİJİTAL ALACAK!

Lise öğrencileri, yüz yüze okullarda yapılacak sınavlara 1 Mart tarihinden itibaren katılacak. Öğrencilerin sınav notları geçtiğimiz dönem yapılan sınavlarla birleştirilerek e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemine eklenecek. İlk dönem sınavları tamamlandıktan sonra lise 9,10,11 ve 12. sınıf öğrencileri 1. dönem karnelerini dijital olarak alacak.

Lise birinci dönem sınavlarıyla ilgili Ziya Selçuk’tan açıklama!

HANGİ DERSLERDEN SINAV YAPILACAK?

Lise 9,10,11 ve 12. sınıf öğrencilerinin katılım sağlayacağı sınavda öğrenciler 1 Kasım 2020 tarihine kadar olan konu ve kazanımlardan sorumlu tutulacak. Ölçme ve değerlendirme işlemlerinin yapılabilmesi için düzenlenecek sınavlarda Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Fizik, Kimya, Coğrafya, Dil ve Anlatım gibi ana derslerden sınav yapılması düşünülüyor. Sınavlar okullara göre değişkenlik gösterebilirken yapılacak sınavlarla alakalı ayrıntılara okul yönetimleri ve öğretmenler tarafından karar verilecek.

Lise birinci dönem sınavlarıyla ilgili Ziya Selçuk’tan açıklama!

YÜZ YÜZE LİSE SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz günlerde yarım kalan lise sınavlarının düzenlenmesini içeren yazılı bir açıklama yaptı. 2020-2021 eğitim öğretim senesinin birinci döneminde yapılamayan sınavların 15 Şubat tarihi ardından bırakıldığı ifade edilerek sınavların 1 Mart tarihinden itibaren okullarda yüz yüze yapılacağı açıklandı. Lise sınavları sosyal mesafe, hijyen ve koronavirüs önlemleri kapsamında 2 haftayı geçmeyecek biçimde düzenlenecek.

Lise birinci dönem sınavlarıyla ilgili Ziya Selçuk’tan açıklama!

LİSE SINAVLARINDA HANGİ KONULAR ÇIKACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı yapılacak sınavlarda öğrencilerin 1 Kasım 2020 tarihine kadar işlenen konu ve kazanımlardan sorumlu olması kararını aldı. Sınavlar 19 Mart tarihine kadar tamamlanarak neticeler e-Okul sistemine girilecek. Neticeler sonucunda öğrencilerin 2020-2021 eğitim öğretim senesi birinci dönem karne notları yaratılacak. Bakanlık okullarda meydana gelecek hareketliliğin önüne geçebilmek için öğrencilerin bir günde en fazla 3 dersten sınav olması kararını aldı. Yüz yüze eğitime öğrenciler veli onayına göre katılım sağlayacak. Dileyen aileler çocuklarını okullara göndermezken okula gelmeyen öğrencilerin nasıl sınav olacağıyla alakalı henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

SINAVLAR NE KADAR SÜRECEK?

Lise 9,10,11 ve 12. sınıf öğrencilerinin katılacağı yüz yüzer sınavlar en fazla 40 dakika sürecek. Uygulanacak sınavlar bu süre dikkate alınarak hazırlanacak. Sınavların başlamasından en az 1 hafta öğrencilere sınav bilgileri e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üstünden iletilecek.

Lise birinci dönem sınavlarıyla ilgili Ziya Selçuk’tan açıklama!

LİSE 2. DÖNEM SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı okullarda yapılacak 2. dönem sınavların planlamasına dair açıklama yaptı. Yapılan açıklamada ” 2020-2021 eğitim öğretim senesinin ikinci dönemine ilişkin puanlar, haftalık ders saati sayısına bakılmaksızın, öğrencinin her dersten sınav puanı, performans çalışması puanı ve derse katılıma ilişkin performans puanı ile öğrenciye dersi ve konusu birinci dönem tespit edip verilen ve öğrencinin ikinci dönem ders öğretmenine teslim etmesi gereken proje ödevi puanıyla tespit edilecek.
2020-2021 eğitim öğretim senesinin ikinci dönemine ilişkin yapılacak birinci sınavlar, 16 Nisan 2021 tarihine kadar tamamlanacak biçimde planlanacak ve eğitim kurumu müdürlüklerince sınavların yüz yüze uygulanması sağlanacak.

Kendisinde yahut beraber kaldığı aile bireylerinden herhangi birinde kronik hastalık bulunan öğrenciler, okul içinde uygun bir zamanda ve izole bir ortamda sınava alınacak.” ifadeleri yer aldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.