Limon Uçtu, Domates Ucuzladı!

İTO’nun verilerine göre Haziran’da fiyatlardaki en önemli yükselişi limon yaşarken domatesin fiyatı ise dip yaptı.

Geçen kış yaşanan anormal fiyat artışları vatandaşları bir hayli zorlamış, özellikle sebzeye gelen inanılmaz zamlar asgari ücretliyi derinden vurmuştu. Domates’in 10, biberin ise 20 liraya satıldığı günleri atlatan İstanbulluyu şimdi de limon fiyatları vurdu. İTO’nun verilerine göre geçen ay fiyatı en çok artan ürün limon oldu. İstanbul manavlarında rafları süsleyen limonlar yüzde 27 zamlanarak Haziran ayını şampiyon tamamladı.

Limonun kilosu bazı semtlerde 22 liraya kadar çıktı. Zam sıralamasında limonu takip eden ise yüzde 24 ile ev harcamaları oldu. Tavuk, tuzlu fıstık ve sıvı yağ da anormal fiyat artışları yaşanan ürünler arasındaki yerini aldı.

ESNAFIN YÜZÜ GÜLÜYOR

Zamlanan ürünlerin yanı sıra fiyatı düşün ürünler de oldu. Kış aylarında astronomik zamlarla fiyatı 10 lirayı bulan domates 2 liraya kadar geriledi. Böylece domatesin fiyatı Haziran ayında yüzde 46 gerilemiş oldu. Patates, taze fasulye, patlıcan ve biber de fiyatı düşen ürünler arasındaki yerini aldı. Sebze fiyatlarındaki bu düşüşün yaz ayları boyunca devam etmesi beklenirken, fiyatların düşmesi en çok da, iş yapmakta zorlandıklarını söyleyen hal esnafı ile pazarcıları sevindirdi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı