Libya kıyılarında iki göçmen çocuk cesedi bulundu!

Libya kıyılarına vuran iki göçmen çocuğun cansız bedeni Akdeniz'de yaşanan göçmen krizini acı bir şekilde tekrar gözler önüne serdi.
Takip et
Libya kıyılarında iki göçmen çocuk cesedi bulundu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Libya’nın batısındaki Zuvara şehrinde yaşayan bazı vatandaşlar, yerel yetkililere ulaşarak sahilde kıyıya vuran cesetler bulunduğu bilgisini paylaştı.

Olay ile ilgili işlem başlatan Zuvara Emniyet Müdürlüğü, sahilde boğulmuş halde kıyıya vuran iki çocuk, bir kadın ve üç erkek cesedine ulaştı.

Kimliği belirlenemeyen cesetlerin, Libya üstünden lastik botlarla Akdeniz’e açılan yabancı uyruklu düzensiz göçmenlere ait olduğu söyleniyor.

Kaynaklar, 90 kilometre uzunluğundaki sahil şeridinde güvenlik yetkililerinin aramalarının devam ettiğini, bölgede başka cesetlere de ulaşılabileceğini bildirdi.

Libya kıyılarında iki göçmen çocuk cesedi bulundu!

CESETLER 2 GÜN BOYUNCA SAHİLDE KALDI

Öte yandan kaynaklar, göçmenlere ait boğulmuş cansız bedenlerin günlerce denizde beklemiş olabileceğini ve en az iki gün boyunca sahilde kaldığını aktardı.

Sosyal medyada göçmenler için faaliyet yürüten çok sayıda hesap, Orta Akdeniz’de görmezden gelinen mülteci dramına isyan etti.

Denizlerde arama kurtarma faaliyeti yürüten İspanyol sivil toplum kuruluşu Open Arms’ın kurucusu Oscar Camps, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, cansız bebek bedenlerinin fotoğraflarına yer vererek, “Vaziyetin dehşeti yüzünden hala şok içindeyim. Bunlar, tek hayalleri hayata arzusu olan küçük çocuklar ve kadınlar.” ifadelerini kullandı.

Libya kıyılarında iki göçmen çocuk cesedi bulundu!

SORUMLU ÜLKELER MÜLTECİ DRAMINI GÖRMEZDEN GELİYOR

Libya, son senelerde yoksulluk ve çatışmalardan kaçan Afrikalı düzensiz göçmenlerin Avrupa’ya geçişlerinde mühim noktalardan biri haline geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) rakamlarına göre, bu sene şuana kadar en az 632 düzensiz göçmen, Akdeniz’deki deniz kazalarında boğularak yaşamını yitirdi.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) verilerine göre de 16-22 Mayıs tarihleri arasında 1489 göçmen denizde yakalanarak Libya’ya geri gönderildi.

BM yetkililerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşu mensupları ve insan hakları aktivistleri, Orta Akdeniz rotası boyunca meydana gelen acıların ve ölümlerin büyük bir kısmının engellenebilir olduğunun sık sık altını çiziyor.

Göçmenlere yönelik “geri itme” politikası uygulanması, acil vaziyet çağrılarına yanıt verilmemesi ve kurtarma çabalarının önlenmesi sebebiyle Avrupa Birliği ülkelerinin de bu göçmen ölümlerinde sorumluluğu bulunduğuna dikkat çekiliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.