Libido ne demek? Libidosu düşük ne demek?

Can Yaman'ın Selen Soyder için yaptığı açıklamadan sonra libido ne anlama gelmektedir merak konusu oldu. Libido yüksekliği ve düşüklüğü nedir haberimizde.

Libido, psikolojide çok önemli bir yer tutmaktadır. Freud tarafından tanımlanan bu terim, insanoğlunun en önemli sorun kaynaklarından birisini ortaya çıkarmıştır. Libido, Freud tarafından zararlı olarak tanımlanmıştır. Bazı uzmanların insana yaşam gücünü veren enerji olarak tanımladığı libido, Freud’a göre bastırılmış duyguları insan benliğinde ateşleyen terimdir. İşte, libido hakkında bazı bilgiler

Libido, Sigmund Freud tarafından ortaya atılan, insanoğlunun ana sorun kaynağı olarak görünen, bastırılmış duyguları insan benliğinde ateşleyen terimdir. Türkçede insana yaşama gücünü veren enerji olarak kullanılır. Freud her ne kadar diğer uzmanların insana yaşama gücünü veren enerji demesine rağmen libidonun zararlı olduğunu kanıtlamıştır. Libido düşürücü de buradan icat olmuştur.

Daha teknik olarak tanımıyla Carl Jung tarafından bulunmuştur. Genel olarak libido, özgür yaratım ya da psişik olarak bireysel gelişimi ileri iten enerjidir.

Libido, yaratıcı hayatı teşvik edebilir. İnsanlık için doğal yol seksle gerçekleşmesidir. Bununla birlikte derin bilinçaltı seviyelerinde iki seviye birleşebilir bunun sonucunda seksüel çekim ve seksüel dürtü için evrimsel koşullarda sonuçlar verebilir. Bu koşulların kullanımı libidonun karşıt anlamlı sözcüğü olan destrudo’yu oluşturur. (insanın içindeki ölüm, yıkım, kendi kendini yıkım/yok etme içgüdüsü). Freud, insan yaşamını iki temel dinamik arasındaki savaşın oynandığı tiyatro olarak görmüş: yaşama içgüdüsü (eros) ve ölüm içgüdüsü (thanatos). Bilindiği üzere Freud daha çok yaşam içgüdüsü ile uğraşmıştır.

LİBİDO NE DEMEK?

Kelime, Freud’un öğrencisi psikanalist Edoardo Weiss tarafından üretilmiş ve ilk olarak 1935 tarihli “imago” dergisindeki “Todestrieb und Masochimus” başlıklı makalesinde kullanmıştır.

Libido, cinsel dürtü veya cinsel aktivite isteğini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Libido, hem erkek hem de kadınlarda doğrudan androjen hormonları (yani testosteron) ile bağlantılıdır.

Dönemsel ve dış etkenlere bağlı olarak libidoda dalgalanmalar olabilir. Örneğin bir ilişkinin kalitesi, bir bakış veya muzip bir teklif libidomuzu etkileyebilir.

Libido, Latince’de şehvet, arzu, ihtiras gibi anlamlarına gelir, günümüz toplumlarında ise kişinin cinsel faaliyet arzularının seviyesi olarak bilinir. Libidosu düşük cinsel isteği az alan, libidosu yüksek ise cinsel isteği fazla olan kişi demektir. Libido eksikliği (cinsel isteğin az olması) kadınlarda, erkeklerden daha sık görülen bir durumdur. Araştırmalar, kadınların yüzde 32’sinin, erkeklerin yüzde 15’inin düzenli olarak seks yapmak istemediğini gösteriyor. Libido düşüklüğü depresyon ve stresten, testosteron hormonunun yetersiz salgılanmasına kadar pek çok nedenden kaynaklanabilmektedir

LİBİDO DÜŞÜKLÜĞÜ NEDİR, NEDEN OLUR?

Günlük yaşamın stresi, kaygı, ilişki veya aile sorunları, depresyon, ilaçlar, kronik hastalıklar gibi birçok faktör libido düşüklüğüne neden olabilir.

Soğuk havalar da libido düşüklüğüne neden olabiliyor

Cinsel arzumuz habersiz gelen veya aniden karşımıza çıkan vahşi bir hayvan değildir. Loş bir ışık, çıplaklık, birbirine değen tenler gibi faktörlerle canlanır. Farklı ilişkisel ve iklimsel öğelerle tetiklenir.

Ancak sadece vücudumuzun ve hava durumunun isteklerini dinlemek, kendimizi başkasının kollarına atmamız için yeterli değil. Arzu hormonu olan testosteronun, hem kadında hem de erkekte gerekli miktarda üretiliyor olması lazım. Güneş D vitamini üretimini destekler; bu da testosteron oluşumunu tetikler. Bu yüzden yaz mevsimi vücudumuzda muhteşem bir sinerji yaratır ve libidomuza olumlu etki eder.

Ama yine de libidonun mevsimlik olduğunu ve kışın tamamen ortadan kalktığını söylemek hata olur. Zaten öyle olsaydı, kışın herhangi bir cinsel aktivite yaşanmaz, eylül ve aralık ayları arasında da doğan çocuklar olmazdı!

Üstelik bizim kadar güneşe ve ısıya maruz kalamayan birçok coğrafi bölge var, onlar ne yapsın? Yine de, libidomuzun termometre ile beraber düşmesi, onun ve moralimizin ne kadar hassas ve kırılgan olduğuna işaret etmiyor mu? Etkileşimi dış etkenlerde arayan bu hassasiyetimiz, aslında korkularımızın, suçluluk duygumuzun, hatta fizyolojik dengesizliklerimizin bir sonucu. Çünkü arzularımız bize herhangi bir dayatmada bulunamaz. Bu, onu bir ihtiyaca ve bir eksikliğin acısına indirgemek olurdu. Arzumuz proaktif tutum gerektiren bir coşkunluktur. Bu bağlamda kış, dinamiğimizi devam ettirmek adına en çok zorlandığımız mevsim. Güneş D vitamini sentezlememize yardımcı oluyorsa, yağlı balıklar, bitter çikolata veya yumurta sarısı da aynı görevi görüyor.

Kısacası, kendi dengemizi kendimiz bulmalıyız. Eğer kışın sıcak evlerimizde bile soyunmaya çekiniyorsak, şunu unutmayalım: Soğuk hava aslında birbirimize sokularak ısınmak ve duygusallığımızı sıcak tutmak için bir fırsattır. Yaz veya kış olsun, erotik yakınlaşma mevsimsel değildir.

Libidonun dört düşmanı

  1. Anksiyete veya stres; ikisi de libidonun azılı düşmanı.

Derin nefes almak veya 10 dakikalık bir meditasyon seansı stresinizi azaltır. Klinik Seksolog Kat Van Kirk’e göre erotik yazılar okumak da libidonuzu harekete geçirebilir. Mastürbasyon ise her zaman iyi bir çözüm: Nagoski, bunun stresten uzaklaşıp, şehvet ve cinsel hazza odaklanmanızı sağlayacağını belirtiyor.

2. Genelde çikolata kisti veya tümör (fibroid) nedeniyle oluşan pelvik ağrı; seksi (hatta düşüncesini bile) çekilmez hâle getirebilir.

Jinekolog Taraneh Shirazian, bu durumda mutlaka jinekolojik muayeneden geçmenizi ve pelvik ağrıyı azaltabilecek tedavi yöntemlerini (ilaç tedavisi veya tümör ya da kistin alındığı tedaviler) doktorunuzdan öğrenmenizi öneriyor.

3. Kullandığınız bazı ilaçlar (antidepresanlar ve doğum kontrol hapları) ya da hormonal değişiklikler (hamilelik öncesi ve sonrası gibi) cinsel dürtülerinizi etkileyebilir.

Egzersize yönelin. Texas Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre antidepresan kullanan kadınlar, yoğun kardiyo antrenmanları yaptıklarında diğerlerine göre daha yüksek libidoya sahip oluyor. Van Kirk, “Egzersiz, hormonları dengeler ve erojen bölgelerdeki kan dolaşımını arttırır” diyor. Jinekoloğunuzdan doğum kontrol hapını değiştirmesini de isteyebilirsiniz.

4. Women, Food and Desire kitabının yazarı Alexandra Jamieson’a göre şeker tüketimi de libido düşürüyor. Enflamasyona sebep olan şeker insülin direncini arttırıyor; bu da kadın ve erkeklerdeki cinsel uyarı hormonu olan testosteron seviyesini düşürüyor. Ayrıca Van Kirk, “Şekerli yiyecekler sizi hâlsiz hissettirir” diye ekliyor.

Yemek sonrası tatlı paylaşmak yerine, romantik akşam yemeğinizde paylaşmak için istiridye alın. Bunu klişe bir afrodizyak önerisi olarak görüp burun kıvırmayın çünkü gerçekten işe yarıyor! Jamieson, “Çinko açısından zengin olan istiridye, vücudun östrojen ve progesteron hormonlarını etkili kullanmasını sağlar. Ayrıca libidoyu yükseltmesiyle ünlü dopamin hormonu içerir” diyor. Şimdiden afiyet olsun!

Libidonuzu yükseltebileceğiniz beş yöntem

Libidonuzu artırmak için bu doğal yöntemleri deneyebilirsiniz.

  1. Egzersiz yapın

Enerjinizi ve cinsel dürtünüzü artırmak istiyorsanız egzersiz yapmanız gerekir. Egzersiz yapmak, fiziksel olarak aktif kalmanızı sağlar. Bu da libidonuzu güçlendirmenize yardımcı olur.

2. Libido artırıcı yiyecekler yiyin

Sebzelerle zenginleştirilmiş, şekerin azaltıldığı, yağsız ve protein içerikli bir diyet programı, libidonuzu etkileyen rahatsızlıkların ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

3. Stresi azaltın

Ne kadar sağlıklı olursanız olun, stres altında olmak cinsel dürtünün azalmasına neden olur. Stresi azaltmak için meditasyon veya yoga uygulamalarını deneyebilirsiniz.

4. Uykunuzu düzenleyin

Vücudunuzun testosteron üretebilmesi için yeterli uykuya ihtiyacı olduğunu biliyor muydunuz? Yeterli testosteronun üretimi için en az yedi saat uyumanız gerekir.

Libido nedir?Libido, düşük olduğunda cinsel isteksizlik yaşatan, yaşadığımız ilişkiye karşı hevesimizin azalmasına sebep olan bir durum. Libidomuz dönemsel olarak ve dış etkenler ile düşen ve yükselen bir durumda. Bu yüzden beslenme, uyku, ruh sağlığı gibi etkenlere dikkat etmek gerekiyor.

Libido nasıl düşer?Testosteron seviyesindeki düşüş libidonun düşmesinin birincil sebeplerinden. Testosteron seviyesi; desilitre başına 300 ila 350 nanogramın altına düştüğünde, düşük testosteron yada düşük T olarak kabul ediliyor. (ng / dL). Yani Testosteron seviyemiz düştüğünde, cinsel arzumuz da azalıyor.

Testosteronun azalmasında yaşın ve kullanılan bazı ilaçların etkisi büyük. Örneğin tansiyon ve antidepresan ilaçlarda bu etkiyi görmenin mümkün olduğu uzmanlarca kabul edilmiş durumda. Libidoyu daha doğrusu testosteronu düşüren etkenler arasında huzursuz bacak sendromu, depresyon, yorgunluk, stres, uykusuzlukta var.

Libido nasıl yükselir?

Çilek, bal, zencefil, incir, lahana, ginseng, kereviz, fındık, sarımsak, kırmızı biber, çikolata, maydanoz gibi besinlerin libidoyu yükseltici etkisi var. Ancak düzenli uyku, stresten uzak durmak, yürüyüş ve huzurlu bir ilişki libido yükselmesine çok daha fazla etki ediyor.Ruh sağlığımızın sallantıda olması çok düşkün olsak bile seks hayatımızı olumsuz etkileyebilir.

LİBİDO SORUNLARI İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLİR?

Libido yüksekliğinden veya düşüklüğünden muzdaripseniz Endokrinoloji uzmanına gitmelisiniz. Doktor sizden çeşitli hormon testleri isteyip bu durumun nedenini tespit ettikten sonra gerekli tedaviyi uygulayacaktır.  Libidonuz çok yüksekse düşürmek için psikiyatrik rapor ile libido düşürücü ilaç reçete edilebilir. Libido düşüklüğünde ise şeker hastalığı ( diyabet), böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları, alkol, çeşitli ilaçların yan etkisi gibi pek çok faktör rol oynadığından doktor tüm bunları değerlendirip gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı