LGS’ye katılan öğrencilerin işi bu yıl daha kolay!

LGS neticeleri açıklandı. Şampiyon sayısı yarı yarıya azaldı. Geçen sene yüzde 5’lik dilimden alan bir okula bu sene yüzde 6’lık dilimde olan bir öğrenci rahatlıkla yerleşebilir. Bu sene toplam 97 öğrenci LGS’den 500 tam puan aldı. Türkiye geneli ortalamalar da düştü. Fakat tercihler yüzdelik dilimlere göre yapılacağı için bu vaziyet öğrencilerin lehine olacak.
Takip et
LGS’ye katılan öğrencilerin işi bu yıl daha kolay!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Haziran’da gerçekleştirilen Liselere Geçiş Sınavı’nın (LGS) neticeleri dün açıklandı. Esnada tercih maratonu var. Tercihler 5-16 Temmuz tarihlerinde yapılacak. Yerleştirme neticeleri ise 26 Temmuz’da açıklanacak. 2018’den beri uygulanan LGS bu sene öğrencileri oldukça zorlamıştı. Geçen sene 181 olan şampiyon sayısı bu sene neredeyse yarı yarıya azaldı. Bu sene toplam 97 öğrenci LGS’den 500 tam puan aldı. Türkiye geneli ortalamalar da düştü. Fakat tercihler yüzdelik dilimlere göre yapılacağı için bu vaziyet öğrencilerin lehine olacak.

LGS’ye katılan öğrencilerin işi bu yıl daha kolay!

Geçen sene her bir yüzdelik dilime düşen öğrenci sayısı 14 bin 723 iken bu sayı bu sene 10 bin 385 oldu. Yani bu sene öğrencilerin LGS puanı ile öğrenci alan okullara yerleşme şansı daha yüksek olacak. Geçen sene yüzde 5’lik dilimden öğrenci alan bir okula bu sene yüzde 6, yüzde 10’luk dilimden öğrenci alan bir okula yüzde 12, yüzde 20’lik dilimden öğrenci alan bir okula ise yüzde 24’lik dilimde olan bir öğrenciyi kolayca yerleşebilir. Lise tercihleri bu sene da yerel, merkezi ve pansiyonlu olmak üzere 3 grup halinde yapılacak. İşte Sabah’tan Ceyda Karaaslan’ın haberine göre lise tercihleriyle alakalı bütün ayrıntılar:

3 RENKLİ KAYIT ALANI LGS’ye katılan öğrencilerin işi bu yıl daha kolay!

ÖNCE YEREL YERLEŞTİRME:

Öğrenciler, ilk olarak “Yerel Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar” ekranından tercih yapacaklar. Yerel yerleştirme tercihlerinden ilk 3 okulu “Kayıt Alanı”ndan seçmek koşuluyla öğrenciler en fazla 5 okul tercihinde bulunabilecekler.

RENKLER NE ANLAMA GELİYOR? LGS’ye katılan öğrencilerin işi bu yıl daha kolay!

Yerel yerleştirme tercih ekranında veli ve öğrenciler yeşil, mavi ve kırmızı olmak üzere 3 renkle karşılaşacak. Yeşil renk, öğrencinin ikamet adresinin bulunduğu “Kayıt Alanı”nda yer verilen okulları söylüyor. Mavi renk, “Komşu Kayıt Alanı”ndaki okulları, kırmızı ise “Öbür”, yani “Kayıt Alanı”nda ve “Komşu Kayıt Alanı”nda olmayan il içindeki öbür kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları söylüyor.

LGS’DE 10 TERCİH HAKKI OLACAK LGS’ye katılan öğrencilerin işi bu yıl daha kolay!

MECBURI DEĞİL:

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrencilere Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranı, yani LGS puanıyla öğrenci alan liseler ekranı açılacak. Sınava girmeyen öğrenciye bu ekran açılmayacak. Sınava girmiş olsa bile bu alanda tercih yapmak mecburi değil.

TERCİH LİSTESİ NASIL OLUŞTURULMALI? LGS’ye katılan öğrencilerin işi bu yıl daha kolay!

LGS’ye giren öğrenciler bu alanda toplam 10 tercih yapabilecek. Tercihler puana göre değil, mutlaka yüzdelik dilimlere göre yapılmalı. Bir öğrenci tercih listesi yaratırken kendi yüzdelik diliminden yüzde 25 öncesi ile yüzde 40 sonrasına kadarki okulları yazabilir. Örneğin, yüzde 10’luk dilimde olan bir öğrenci geçen sene yüzde 7.5 dilimden alan bir okuldan başlayıp gene geçen sene yüzde 15’e kadar öğrenci alan okullara kadar inerek bir liste yaratırsa yerleşme şansı yüksek olur.

KONTENJANLAR NE KADAR? LGS’ye katılan öğrencilerin işi bu yıl daha kolay!

Türkiye genelinde 2 bin 91 liseye merkezi sınav puanına göre öğrenci yerleştirilecek. Sınavla öğrenci alan okullara toplam 177 bin 500 öğrenci alınacak. Anadolu liselerine 59 bin 216, fen liselerine 37 bin 190, sosyal bilimler liselerine 10 bin 142, Anadolu imam hatip liselerine 36 bin 982, mesleki ve teknik Anadolu liselerine 33 bin 970 kontenjan ayrıldı.

TOPLAM 20 SEÇENEK LGS’ye katılan öğrencilerin işi bu yıl daha kolay!

Öğrencilere 3’üncü olarak da pansiyonlu okullar ekranı açılacak. Öğrenciler isterse buradan da 5 okul tercih edebilecek. Böylece öbür gruplarla beraber öğrencilere en fazla 20 tercih sunulmuş olacak.

ÖZEL OKUL TERCİHLERİ NASIL OLACAK? LGS’ye katılan öğrencilerin işi bu yıl daha kolay!

Bir özel okula kesin kayıt yaptıran öğrenci, devlet liselerine tercih yapamayacak. Fakat öğrenciler, tercih süresi içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri vaziyetinde tercihte bulunabilecek. Yerleştirmeye asıl nakil tercih müracaatlarının alınması sürecinde özel ortaöğretim kurumlarına tekrar kayıt ve nakil işlemleri yapılabilecek.

KRİTERLER DEĞİŞTİ LGS’ye katılan öğrencilerin işi bu yıl daha kolay!

Sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği halinde sırasıyla Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne, sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne, tercih önceliğine ve öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılacak.

LGS’ye katılan öğrencilerin işi bu yıl daha kolay!

Yerel yerleştirme ise okulların türü, kontenjanı, bulundukları yere göre yaratılan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri ve okul başarı puanları gibi kriterler göz önünde tutularak yapılacak. Öte yandan “8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı” kriteri merkezi yerleştirme ve yerel yerleştirme kriterlerinden çıkarıldı.

NAKİLLER İKİ DÖNEM OLACAK LGS’ye katılan öğrencilerin işi bu yıl daha kolay!

Yerleştirmeye asıl nakiller, bu sene da iki dönemde yapılacak. Her dönemde, merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için de en fazla 3 okul tercihi yapılabilecek.

LGS’ye katılan öğrencilerin işi bu yıl daha kolay!

Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye asıl nakil tercih dönemlerinde kayıt alanından okul ve farklı tür tercih etme mecburiyeti bulunmayacak. Fakat, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye asıl nakil tercihlerinde ilk 2 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecek. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden en fazla 2 okul seçilebilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.