LGS sınavı ertelenecek mi? Ziya Selçuk açıkladı

Liselere Geçiş kapsamında gerçekleştirilen LGS 6 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek. MEB’in paylaştığı takvime ve açıklamalara göre sınav tarihi ertelenmeyecek. Fakat Milli Eğitim Bakanlığı bu sene gerçekleştirilen sınavda mühim bir değişiklik yaptı. Bakan Ziya Selçuk yaptığı açıklamada sınavın kapsamda değişiklik olduğunu ifade etti. İşte yapılan açıklama…
Takip et
LGS sınavı ertelenecek mi? Ziya Selçuk açıkladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sayısal ve sözel olmak üzere iki oturumda gerçekleştirilen LGS sınavına kısa bir zaman kaldı. Haziran ayının ilk haftasında Pazar günü düzenlenecek sınava oldukça yoğun bir katılım olacak. Öğrenciler hayalindeki ve hedefindeki liselerde eğitim alabilmek için yoğun mesai harcayacak. Pandemi sebebiyle okullarından uzak kalan ortaokul 8. sınıf öğrencileri 17 Mayıs itibariyle yüz yüze eğitime başladı. Sınav hazırlıklarını sürdüren öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığından flaş bir hamle geldi. 2021 senesinde yapılacak sınavda değişiklik yapıldı!

Bu Yıla Has Olacak!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, LGS sınavına dair mühim açıklamalarda bulundu. Sınav takviminde değişiklik olmayacağını vurgulayan Selçuk “ Bu yıla has olmak üzere LGS kapsamında yapılacak merkezi sınavda dil bilgisinden soru sorulmayacak. Daha çok akıl yürütme, muhakeme olacak” ifadelerini kullandı.

LGS sınavı ertelenecek mi? Ziya Selçuk açıkladı

LGS Sınav Tarihi 6 Haziran!

Koronavirüs önlemleri nedeniyle 17 Mayıs itibariyle ortaokul 8. sınıf öğrencileri yüz yüze eğitime başladı. MEB Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz günlerde sınav takviminde bir değişiklik olup olmayacağı sorusuna öğrencilerin yarısının sınavların zamanında yapılmasını, öbür kısmının ise ertelenmesi talebi olduğunu belirtti. Bakan Selçuk “ Bizim şu anda bunların ertelenmesine ilişkin herhangi bir kararımız söz konusu değil. “ diye sınavların tespit edilen tarihte düzenleneceğini hatırlattı.

LGS Sınavında Kaç Soru Soruluyor?

Liselere Geçiş sınavında öğrencilere sayısal ve sözel olarak iki ayrı oturumda katılıyor. Sözel bölümde Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Yabancı Dil derslerinden toplam 50 soru soruluyor.

LGS sınavı ertelenecek mi? Ziya Selçuk açıkladı

İkinci oturum olan sayısal bölümde ise Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden toplam 40 soru yöneltiliyor. Sayısal bölümde soruların çözümü için adaylara 80 dakika, sözel oturumda ise 75 dakika süre tanınıyor. İşte 2021 LGS sınavı ayrıntıları soru sayıları;

LGS sınavı ertelenecek mi? Ziya Selçuk açıkladı

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.