LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanıyor belli oldu!

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Özer, LGS neticelerinin 30 Haziran’da açıklanacağını söyledi ve “Öğrenci ve velilerimiz müsterih olsunlar. Bu süreçte her türlü rehberlik hizmeti vereceğiz” şeklinde konuştu…
Takip et
LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanıyor belli oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan merkezi sınavda hiçbir problemin iptal olmadığını, neticeleri ve Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nu da 30 Haziran’da açıklayacaklarını belirtti. LGS kapsamındaki merkezi sınavı Milliyet’e değerlendiren Milli Eğitim Bakanlığı’nın ölçme, değerlendirme ve sınav hizmetlerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Özer, özetle şunları belirtti:

BÜYÜK BİR ORGANİZASYON: Merkezi sınavlar, soruların hazırlanmasından, kitapçıkların basılmasına, sınavın yapılmasından bütün sınav evraklarının toplanarak değerlendirme merkezine getirilmesine ve değerlendirilmesine kadar oldukça büyük bir organizasyon. Örneğin soruların tespit edildiği ve basıldığı kapalı dönem olarak adlandırılan süreçte öğretmenlerimiz, uzmanlarımız ve sınav evraklarının basımında, paketlenmesinde görev alan lojistik ekip 40 gün kapalı/iletişimi olmayan ortamda çalışarak günlerini geçirdi.

Fakat sınav sonrası çıkabildiler. Sınav, pazar günü 973 yurt içi ve beş yurtdışı sınav merkezinde toplamda 17 bin 793 okul ve 82 bin 355 salonda iki oturum halinde gerçekleştirildi. Ortalama 350 bin sınav görevlisi görev yaptı. En büyük mutluluğumuz sürecin problemsiz bir biçimde tamamlanmış olması.

3 SENEDIR SORU İPTALİ YOK: LGS merkezi sınavında son üç senedir hiçbir soru iptal edilmedi. Bir taraftan sınavda öğrencilerin okuduğunu anlama, yorumlama, netice çıkarma, sorun çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme gibi becerilerini ölçecek özellikte sorulara yönelik bir yaklaşım sürdürülürken öte taraftan hiçbir problemin iptal edilmemesi büyük bir başarı.

KILAVUZ ÇALIŞMASI SÜRÜYOR: 30 Haziran 2021’de sınav neticelerini açıklayacağız. Aynı gün Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nu da yayımlayacağız. Bundan sonraki süreç önceki yıllardakinin aynısı olacak. Merkezi ve yerel yerleştirmeden sonra gene iki kez yerleştirmeye asıl nakil süreci olacak. Tercih ve yerleştirme işlemleri yayınlanacak olan kılavuzda söylenen asıl ve usullere göre ve kılavuzda söylenen tarihlere göre yapılacak. Kılavuz hazırlık çalışmaları devam ediyor.

VELİLERİMİZ MÜSTERİH OLSUN: Özellikle sınavsız yerel yerleştirme için bütün il ve ilçelerimizde lüzumlu kontenjanlar yaratıldı. Öğrenci ve velilerimiz müsterih olsunlar. Bu süreçte öğrenci ve velilerimize her türlü rehberlik hizmeti vereceğiz. Arkadaşlarımız bu konuda çalışmalarını tamamladılar.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.