Levent Gültekin’in darp davasından tahliye kararı!

Gazeteci Levent Gültekin'in darp edilme davasında yargılanan iki sanık tahliye edildi.
Takip et
Levent Gültekin’in darp davasından tahliye kararı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bakırköy 47. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Ömer Doğru ve Muhammed Emin Kılıç, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

Tarafların avukatlarının da hazır bulunduğu duruşmada savunma yapan tutuklu sanık Ömer Doğru, müştekiyi tanımadığını öne sürdü.

Arkadaşlarıyla İstanbul Caddesi’nde kitap baktıklarını ve yürüdükleri esnada müştekinin kendilerini yüksek sesle konuşmaması yönünde uyardıklarını ifade eden Doğru, “Ben de kendisine tepki göstererek, ‘sen neden sesini yükselttin’ dedim ve şahıs üstüme geldi. Bana saldıracağını düşünerek kendimi koruma amaçlı müştekinin omzuna yumruk attım.” şeklinde konuştu.

Doğru, arkadaşlarının kendisini tuttuğunu, o sırada kalabalık bir grubun yanlarına geldiğini söyleyerek, bu kişilerin müştekinin arkadaşları olduğunu düşündüğünü ve bu sebeple oradan uzaklaştığını savundu.

İddianamede müştekiyi takip ettikleri iddialarını reddeden sanık Doğru, müştekiyi tanımadığını, bir husumetinin olmadığını anlatarak tahliyesini istedi.

Tutuklu sanık Muhammed Emin Kılıç da müşteki ile öbür sanık Ömer Doğru’nun münakaşası üstüne araya girerek arkadaşını uzaklaştırdığını ifade ederek, “Karşıdan kalabalık bir grup geldiğini görünce olay yerinden uzaklaştım, tek başıma bir sokağa girdim.” dedi.

Olaydan 5-10 dakika sonra olay yerinden uzak bir yerde arkadaşlarıyla buluştuğunu ve müştekiye vurmadığını anlatan sanık Kılıç, olaya ilişkin çok sayıda haber yapılınca bu vaziyetten rahatsız olduğunu, yaşananları anlatmak için arkadaşıyla beraber karakola gittiğini belirtti.

Üstüne atılı suçlamayı kabul etmeyen sanık Kılıç, tahliyesini ve beraatini istedi.

Sanıkların avukatları da, müvekkillerinin uzun süredir tutuklu olduğunu ifade ederek, tahliye talebinde bulundu.

Müşteki Levent Gültekin’in avukatı Gamze Nur Çakmakçı da müvekkiline 20-25 kişinin saldırdığının belli olduğunu ifade ederek, “Planlanmış bir saldırı olduğu açıktır. Sanık savunmaları kurgulanmıştır. Sanıklar hakkındaki şikayetimiz devam ediyor ve tutukluluk hallerinin devamını talep ediyoruz. Müvekkil sağlık nedeniyle duruşmada hazır olmadı.” şeklinde konuştu.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Ömer Doğru ve Muhammed Emin Kılıç’ın tahliyesine karar vererek duruşmayı erteledi.

İddianameden

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 8 Mart 2021’de Bakırköy Meydanı’nda kavga olayının ihbarı üstüne kolluk görevlilerinin gittiği ve kavga olayının bitmiş olduğu anlatılıyor.

Olayda mağdur Levent Gültekin’in canlı yayına katılmak için olay yerinden geçmekteyken ilk olarak iki kişinin kendisini takip ettiği, ardından yanına gelenlerle bu kişilerin 10 kişi olduğu ifade edilen iddianamede, bu grubun bir anda Gültekin’e saldırdığı, bu sırada müştekinin yere düştüğü, kafasını ellerine arasına alarak kendisini koruduğu söyleniyor.

Müştekiye saldıran kişilerin kimlik bilgilerinin belirlenemediği, sanıklar Muhammed Emin Kılıç ve Ömer Doğru’nun ifadelerinde müştekiyle tartıştıkları, sanıklardan Doğru’nun müştekiye vurduğunu kabul ettiği söylenen iddianamede, sanıkların adli rapora göre iştirak halinde bir anda müştekiye saldırdıkları ve yaraladıkları ifade ediliyor.

İddianamede, sanıklar Ömer Doğru ve Muhammed Emin Kılıç’ın “özellikli yaralama” suçundan 1,5 seneden 4,5 seneye kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Öte yandan, olayla alakalı 18 yaşından küçük bir kişi hakkındaki soruşturma ise sürüyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.