Leonardo Da Vinci, Türk Oğlu Türk Çıktı

Rönesans'ın en büyük sanatçılarından olan Leoanorda Da Vinci, sanat tarhiçisi Simon Hewitt'in yeni kitabında ki iddialara göre bir Hazar Türkü'ydü.
Leonardo Da Vinci, Türk Oğlu Türk Çıktı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ünlü sanatçı Leonardo Da Vinci, sanat tarihçisi Simon Hewitt’in yeni çıkacak kitabı ‘Leonardo da Vinci and the Book of Doom’da, Hazar Türkü olarak nitelendirildi. Kitabın iddiasını destekleyen unsurların başında, Da Vinci’nin kızıl saçlı, mavi gözle ve beyaz tenli olması yatıyor. 1495 yılında yapılan bir karikatürde bu şekilde tasvir edilen Leonardo Da Vinci, o dönemde Avrupa’da bu renk yapısında sadece Hazar Türkleri’nin olması nedeniyle Türk olarak addedildi.

LEONARDO DA VINCI, TİPİK BİR HAZAR TÜRKÜ MÜ?

Avrupa’da 1400’lü yıllarda kızıl saçlı mavi gözlü ve beyaz tenli insanları sayısının epey az olması, Orta Asya’dan Karadeniz’e ve oradan da Avrupa’ya göç eden Hazar Türkleri’nde mevcut olan bu özelliklerin Da Vinci’de görülmesiyle yeni bir tartışmayı başlattı.

Leonardo Da Vinci, Türk Oğlu Türk Çıktı

Simon Hewitt, karikatürde Da Vinci’nin eş cinsel özelliklerde olduğunu ve cinsel tercihinin bu yönde olduğunu ifade ederek, bir masada oturmakta olan D Vinci’nin belirgin kızıl saçlarıyla önündeki yarı çıplak adamı hayranlıkla izlediğini belirtiyor.

Diğer büyük sanatçıların kızıl saçlarıyla dalga geçtiği Da Vinci’nin bu özelliğini ataları olduğunu düşündüğü, “Hazar Türkleri”nden aldığını düşünüyor.

  • leonardo da vinci
  • rönesans
  • türk
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.