Leonardo Da Vinci, Türk Oğlu Türk Çıktı

Rönesans'ın en büyük sanatçılarından olan Leoanorda Da Vinci, sanat tarhiçisi Simon Hewitt'in yeni kitabında ki iddialara göre bir Hazar Türkü'ydü.

Ünlü sanatçı Leonardo Da Vinci, sanat tarihçisi Simon Hewitt’in yeni çıkacak kitabı ‘Leonardo da Vinci and the Book of Doom’da, Hazar Türkü olarak nitelendirildi. Kitabın iddiasını destekleyen unsurların başında, Da Vinci’nin kızıl saçlı, mavi gözle ve beyaz tenli olması yatıyor. 1495 yılında yapılan bir karikatürde bu şekilde tasvir edilen Leonardo Da Vinci, o dönemde Avrupa’da bu renk yapısında sadece Hazar Türkleri’nin olması nedeniyle Türk olarak addedildi.


LEONARDO DA VINCI, TİPİK BİR HAZAR TÜRKÜ MÜ?

Avrupa’da 1400’lü yıllarda kızıl saçlı mavi gözlü ve beyaz tenli insanları sayısının epey az olması, Orta Asya’dan Karadeniz’e ve oradan da Avrupa’ya göç eden Hazar Türkleri’nde mevcut olan bu özelliklerin Da Vinci’de görülmesiyle yeni bir tartışmayı başlattı.

Simon Hewitt, karikatürde Da Vinci’nin eş cinsel özelliklerde olduğunu ve cinsel tercihinin bu yönde olduğunu ifade ederek, bir masada oturmakta olan D Vinci’nin belirgin kızıl saçlarıyla önündeki yarı çıplak adamı hayranlıkla izlediğini belirtiyor.

Diğer büyük sanatçıların kızıl saçlarıyla dalga geçtiği Da Vinci’nin bu özelliğini ataları olduğunu düşündüğü, “Hazar Türkleri”nden aldığını düşünüyor.


Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı