adplus-dvertising

Lavrov: ‘Ermenistan-Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecini memnuniyetle karşılıyoruz’

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi sürecini memnuniyetle karşılıyoruz. Bu, genel olarak bölgesel vaziyeti iyileştirmeye yardımcı olmalı” şeklinde konuştu.
Takip et
Lavrov: ‘Ermenistan-Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecini memnuniyetle karşılıyoruz’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, resmi ziyarette bulunduğu Ermenistan’da mevkidaşı Arat Mirzoyan ile basın toplantısı gerçekleştirdi. Bakan Lavrov, “Erivan ile Bakü arasındaki barış anlaşmasına yardım etmeye ve bölgenin hala karşı karşıya olduğu insani problemleri çözmeye hazır olduğumuzu yineledik. Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda nihai anlaşmalara varılacağına dair şüphe yok” ifadelerini kullandı. Lavrov, “Demiryolu güzergahı kararlaştırıldı, karayolu güzergahı konusundaki müzakere süreci sona ermek üzere. Süreç basitleştirilecek ve Ermeni topraklarının egemenliğinin tanınmasına dayandırılacak. Burada herhangi bir belirsizlik olmayacak” şeklinde konuştu. Türkiye-Ermenistan ilişkilerine de değinen Lavrov, “Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi sürecini memnuniyetle karşılıyoruz. Bu, genel olarak bölgesel vaziyeti iyileştirmeye yardımcı olmalı” diyerek konuştu.

Lavrov: ‘Ermenistan-Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecini memnuniyetle karşılıyoruz’

Lavrov, Güney Kafkasya bölgesiyle alakalı 3+3 formatındaki bölgesel iş birliği platformunun bölgede diyalog ve çeşitli temaslar kurmak için mühim bir ek kanal olduğunu belirtti.

“Türkiye’nin açıklamalarından memnunuz”

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan da Türkiye ile ilişkilere yönelik, “Türkiye’den üst düzey yetkililerin ilişkileri normalleştirmeye, diplomatik ilişkiler kurmaya ve Ermenistan sınırını tekrardan açmaya hazır oldukları yönündeki açıklamaları duymaktan memnuniyet duyuyoruz” şeklinde konuştu. Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerini değerlendiren Mirzoyan, görüşmelerin çeşitli yönlerde ilerlediğini kaydetti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.