Larry Page ve Sergey Brin Kurucusu Oldukları Google’dan İstifa Ediyor

Google'ın kurucuları olan Larry Page ve Sergey Brin, çatı şirket olan Alphabet’teki başkanlık ve CEO'luk görevlerinden istifa edeceklerini açıkladı. Bu kararla Google'ın tek patronu Sundar Pichai olacak.

Teknoloji devi Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, Google’ın çatı şirketi olan Alphabet’teki başkanlık ve CEO’luk görevlerinden ayrılacaklarını açıkladı. Page ve Brin, firmanın yönetim kurulunda kalmaya devam edecek. Google’ın CEO’su Sundar Pichai ise Alphabet’in de CEO’su olarak ikilinin yerini alacak.


1998 senesinde Page ve Brin tarafından ABD’nin California eyaletinde bir garajda kurulan Google, 2015 senesinde tekrardan yapılanmaya gitmiş ve yeni kurulan Alphabet şirketi çatısı altına girmişti. Alphabet’in başkanı Sergey Brin olurken, Larry Page de Alphabet CEO’u olmuştu. Aynı sene Sundar Pichai ise Google CEO’su olarak göreve başlamıştı.

21 SENE ÖNCE BİRLİKTE KURDULAR

Alphabet’ten yapılan açıklamada firmanın “daha temiz ve daha hesap verebilir” bir biçimde yönetilmesi için bu adımın atıldığı söylendi. İkisi de 46 yaşında olan Google’ın kurucuları Brin ve Page, kararla alakalı olarak “Artık yönetim yapımızı basitleştirmenin doğal zamanı gelmişti” şeklinde konuştu.

Brin ve Page yaptıkları açıklamada, “İkimiz de, şirketi bizden daha iyi yönetecek biri gördüğümüzde yöneticiliği bırakmak istemeyen insanlardan değiliz. Alphabet ve Google’ın iki CEO ve başkana ihtiyacı yok” ifadelerine yer verdi.

Page ve Brin firmaya tavsiye veren fakat günlük işleyişlerine karışmayan birer ebeveyn gibi olacaklarını, firma yönetimini Pichai’den daha iyi bir biçimde yapacak kimse olmadığını vurguladı.

TEK PATRON ARTIK O

Hindistan’da doğan 47 yaşındaki Pichai Stanford Üniversitesi ve Pennsylvania Üniversitesi’nde okumak üzere ABD’ye gitmiş, sonrasında 2004’te Google’a katılmıştı. Pichai, 1 Mayıs 2008’de Google’ın internet tarayıcısını tanıtmak için sahneye çıkarak, Chrome’u dünyaya duyurmuştu.


Kısa sürede Chrome, Google Maps, YouTube, Gmail ve sonrasında Android’in başına geçen Pichai, Google’ın senelik geliştirici konferansı Google I/O’ların da değişmez yüzü olmuştu.

Alphabet yapılanmasının sonrasında 2015 senesinde Google’ın CEO’su olan Pichai şuanda ise piyasa değeri ortalama 900 milyar dolar olan firmanın tek CEO’su olarak görev yapacak.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı