Laodikya Antik Kenti Misafirlerine Hazırlanıyor

Denizli'de bulunan en büyük antik kentler sıralamasında ilk sıralarda yer alan Laodikya Antik Kenti'nde kazı çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Pamukkale Üniversitesi’nin çalışmalarına devam ettiği Laodikya Antik Kenti’nde gün yüzüne çıkmamış yerleri ziyaretçileriyle buluşturmak için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Antik kentin içerisinde bulunan  ve daha öncelerde kapalı olduğu bilinen yol, çalışmalar sonucunda kullanıma açıldı. UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan antik kent yabancıların ilgi odağı. Hristiyanların kutsal kitabı İncil’de adı geçen kilisenin bu antik kentte bulunması antik kenti ayrıca değerli kılıyor. En iyi turist ağırlama kapasitesine sahip antik kentte tüm yıl çalışmalar devam ediyor. Çalışmaların aralıksız devam ettiği kentte her gün yeni bir eserin gün yüzüne çıktığı yetkililer tarafından belirtildi.


Kazı çalışmalarına öncülük eden Prof. Celal Şimşek kentte bulunan arenada savaşçıların dövüş yaptıklarını ve savaşçıların hayvanlarla birlikte sahneye çıktığını yazıtlardan öğrendiklerini böylece alanın amacına uygun kullanıldığını dile getirdi.

DENİZLİ’YE TURİST AKINI OLACAK

Kazı başkanı antik kentte çalışmaların tamamlanmasının ardından bölgeye turist akını olacağını ifade etti. Şimşek, çalışmalar tamamlandıktan sonra binlerce yıl öncesinde yaşanılan bölgedeki atmosferi gelen ziyaretçilerin hissedebileceğini aktardı. Çalışmaların 2019 yılının sonuna doğru biteceğini söyleyen Şimşek, Türkiye’den de ziyaretçilerini beklediklerini sözlerine ekledi.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı