adplus-dvertising

Lady Gaga’nın Zeki Müren’in Fotoğrafını Kopyaladığı İddiası Doğru mu?

2013 yılında ortaya atılan iddia basında; "Sanat Güneşi' Zeki Müren'in 25 yıl önce verdiği poz, bugünün çılgın ismi Lady Gaga'ya ilham verdi." sözleri ile yer bulmuştu. Dünyaca ünlü şarkıcı Lady Gaga'nın 2013 yılında 'Applause' adlı şarkısının klibinde Zeki Müren'in fotoğrafını kopyaladığı iddiası yıllardır sosyal medyada konuşuluyor. Peki Lady Gaga gerçekten Zeki Müren'i taklit etti mi?
Takip et
Lady Gaga’nın Zeki Müren’in Fotoğrafını Kopyaladığı İddiası Doğru mu?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yapılan paylaşımlarda “Lady Gaga – Applause / Zeki Müren – Alkışlarla Yaşıyorum” notunun yer aldığı görülüyor. Zeki Müren’e ait olduğu iddia edilen görselin üzerinde “1988” tarihi de dikkat çekiyor.

Lady Gaga’nın Zeki Müren’in Fotoğrafını Kopyaladığı İddiası Doğru mu?

Zeki Müren’in Lady Gaga ile benzer bir fotoğrafı ya da albüm kapağı olduğuna kanıt yok. Zeki Müren’in albüm kapaklarını ve fotoğrafları incelendiğinde böyle bir fotoğrafa rastlanmıyor.

Zeki Müren’in en bilinen fotoğrafıyla iddia görseli karşılaştırıldığında bazı benzerlikler dikkati çekiyor.

Lady Gaga’nın Zeki Müren’in Fotoğrafını Kopyaladığı İddiası Doğru mu?

LADY GAGA’NIN FOTOĞRAFININ HİKAYESİ

Lady Gaga, klibinde yer alan görseldeki makyajın “soytarıya övgü” olduğunu ve hayranlarına duyduğu özlemi ifade ettiğini açıklamış.

Lady Gaga “Applause” şarkısını “Artpop” albümünün çıkış single’ı olarak Amerikalı müzik yapım şirketi Interscope Records tarafından 12 Ağustos 2013 yılında yayınladı.

Klibin hikayesine ve klipte yer alan öğelere dair yapılan yorumlara bakıldığında, Gaga’nın mitolojiden, çeşitli sanat eserlerinden, filmlere göndermede bulunduğu gibi çıkarımlar yer alıyor.

Lady Gaga’nın Zeki Müren’in Fotoğrafını Kopyaladığı İddiası Doğru mu?

Klibin hikayesine ve klipte yer alan öğelere dair yapılan yorumlara baktığımızda, Gaga’nın mitolojiden, çeşitli sanat eserlerinden, filmlere göndermede bulunduğu gibi çıkarımlar yer alıyor.

Gaga ise ABC News’e klibin ilhamını hayranlarından aldığını, klipteki palyaço makyajının “soytarıya övgü” olduğunu açıklamış. Gaga, boyalı yüzünün hayranlarıyla uzun süredir doğrudan bağlantı kuramadığı ve onları özlediği için üzüntüden ağlamasını temsil ettiğini söylemiş:

“Bu makyajı soytarıya bir övgü olarak yaptık. Sette performans gösterirken hayranlarımla uzun zamandır görüşemediğim için üzgün hissetmeye başladım. Kamera önünde performans sergilemek ile 50 bin kişiye performans sergilemek arasında farklar var. Değişik hissettiriyor ve gerçekten onları çok özledim. Bu yüzden makyajı ellerimle yüzüme gözyaşları gibi bulaştırdım ve şarkı söylerken ağlamaya başladım. ‘Alkışlar için yaşıyorum.’”

ZEKİ MÜREN’İN HANGİ ALBÜMÜNDE BU FOTOĞRAF VAR?

Zeki Müren’in diskografisi incelendiğinde, Müren’in “Alkışlarla Yaşıyorum” isimli bir albümünün veya teklisinin bulunmadığı görülmekte. Paylaşımlarda belirtilip, albüm ismi olarak yayılan “Alkışlarla Yaşıyorum”, “İşte Benim Zeki Müren” eserinde yer alan “Kalpten kalbe akışlarla alkışlarla yaşıyorum“ sözlerinden gelmekte.

Öte yandan Zeki Müren diskografisinde “Alkışlarla Yaşıyorum” isimli bir albümü ya da şarkısı yok. İddia görselde belirtilen 1988 yılına gittiğimizde rastladığımız tek albüm “Gözlerin Doğuyor Gecelerime” oluyor. Ancak bu albümde de “Alkışlarla Yaşıyorum” adlı bir esere rastlanmıyor. Albüm kapağında da iddiaya konu olan benzeri bir görsele rastlanmıyor.

Söz konusu sözler sadece Zeki Müren’in “İşte Benim Zeki Müren” şarkısında geçiyor: “Kalpten kalbe akışlarla, alkışlarla yaşıyorum.”

LADY GAGA’NIN ZEKİ MÜREN’İ TAKLİT ETTİĞİ İDDİASI YANLIŞ!

Bir Twitter hesabı tarafından yapılan paylaşımda Lady Gaga’nın “Applause” şarkısının klibinde Zeki Müren’in Alkışlarla Yaşıyorum adlı albüm kapağını taklit ettiği iddia edilmişti. Arama motorlarında yapılan aramalarda ve Müren’in albüm kapakları incelendiğinde, böyle bir albümünün ve albüm kapağının bulunmadığı görülüyor. Sözü edilen albüm kapağının orijinaline de erişilemiyor. Lady Gaga’nın müzik videosuna, internette yer alan GIF’e ve Zeki Müren’in daha önce çektirdiği fotoğrafa bakarak da taklit edildiği iddia edilen albüm kapağının montaj olduğunu anlayabiliriz.

Lady Gaga’nın Zeki Müren’in Fotoğrafını Kopyaladığı İddiası Doğru mu?

Zeki Müren’in Lady Gaga’nın fotoğrafıyla benzer bir görseline rastlanmıyor.

Zeki Müren’e ait olduğu iddia edilen görsel manipüle edilerek oluşturulmuş.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.