Labrador köpeği nasıl eğitilir? Tüy döküyor mu?

St John Köpeği köpeği olarak da bilinne Labrador cinsi köpekler hakkında bilinmesi gerekenleri araştırdık. Labrador köpeği ne kadar yaşar? Özellikleri neler? Nasıl bakılır? Evde bakılır mı? İşte Labrador köpeği hakkında merak edilen tüm soruların yanıtları...

Labrador en popüler köpek türlerindendir. Onu bu kadar popüler yapan ise işlevleri. Zamanında buzlu sulara atılarak balık ağlarını tutan Labradorlar günümüzde de çok meslek dalına yardımcıdır.


LABRADOR KÖPEKLERİNİN ÖZELLİKLERİ

Orta boylu olan Labradorlar, güçlü ve dayanıklı köpeklerdendir. Orta boyutta sarkık kulakları vardır.Güçlü kemik yapısına sahip olan Labradorlar, aynı zamanda iyi yüzücüdür. Oldukça zeki olan Labradorların eğitilmesi de çok kolaydır. Basit komutlarla ve ufak ödüllerle Labradorlar kısa sürede eğitilebilir. Aynı zamanda sabırlı ve duygusaldır.Sahiplerine çok düşkün olan bu köpeklerin çocuklarla da arası çok iyidir.

Bu köpeklerin en önemli özelliği yüzmeye olan düşkünlükleridir. Bir çok köpek türü gibi Labrador cinsi köpekler de yüzmeyi çok severler. Bu nedenle su arkadaşı arayanlara ideal köpek türüdür. Oldukça sadık ve hareketli olan bu köpekler tam anlamıyla oyuncu köpeklerdir. Kurdukları sağlıklı ilişkiler nedeniyle oldukça sevilen ve çocuklarla iyi anlaşan Labrador cinsi köpekler ev için ideal hayvanlardır.

Labrador cinsi köpeklerin ortalama yaşam süreleri 10-12 yıl arasındadır. Ortalama ağırlıkları ise 25-34 kilogramdır. Labrador köpekleri, bekçi köpeği, polis köpeği ve arama kurtarma köpeği olarak kullanılır.

LABRADOR KÖPEKLERİNİN BAKIMI

Labrador cinsi köpekler için en çok merak edilen konulardan biri de çok tüy döküp dökmedikleridir. Bir Golden kadar olmasa da Labradorlar da özellikle mevsim geçişlerinde yoğun tüy döker. Orta derecede tüy döken Labradorların haftada bir kere fırçalanması yeterlidir.


• Yapı olarak çift katlı ve düz bir tüye sahip olan bu köpekler her gün düzenli bir şekilde taranmaya ve bakım görmeye ihtiyaç duyarlar. Çok az miktarlarda tüy dökmeleri nedeniyle evde bakılmaya oldukça müsait olan bu cins köpekler tüy bakımından problem oluşturmazlar.

• Labrador cinsi köpekler sık sık banyo yapmaya ihtiyaç duymazlar. Çünkü ter bezleri patilerinin altında yer alır. Bu nedenle patilerini düzenli bir şekilde temizlemek bu tür köpekler için son derece önemlidir.

• Yapı itibariyle oldukça aktif olan Labrador köpeklerinin beslenmesine dikkat edilmelidir. Fazla hareket etmeleri nedeniyle kilo vermeye müsait olan bu köpekleri yüksek kalori değerlerine sahip yemeklerle beslemek köpeğin sağlığı için önemlidir.

• Bu köpekler aynı zamanda kilo almaya oldukça müsaittir. Bu nedenle yüksek kalori içeren yemekleri dengeli bir şekilde vermek son derece önemlidir.

• Hareket etmeyi seven bu köpekler için bahçeli evler daha tercih edilebilir yuvalardır. Çünkü hareket etme bu tür köpekler için oldukça önemlidir. Küçük bir evde Labrador beslemek hem size hem de hayvana zarar vermek olacaktır. Unutmayın hayvanları kendi hayatımıza adapte etmeye çalışmak hayvanlarımıza zarar verir. Bu nedenle hayvanlarımız için en elverişli ortamı oluşturmamız gerekir.

Labrador Retriever Köpeklerinin Kısa Tarihi

Bu cins köpekler ilk olarak Kanada’nın Newfoundland Adasında ortaya çıktı. İlk olarak bulunduklarında St. John adıyla da anılan bu köpekler Kanadalı balıkçılar tarafından özel olarak eğitildiler ve balıkçıların ağları çekmesinde yardımcı oldular. Ardından adaya gelen insanlar tarafından fark edilen ve beğenilen Labrador Retriever cinsi köpekler zamanla tüm dünyaya yayıldılar. İngiltere’ye götürülen bu tür köpekler zamanla profesyonel eğitim aldılar ve deyim yerindeyse yardım köpeği oldular. 2. Dünya Savaşından sonra Amerika Birleşik Devletlerine götürülen köpekler böylece Amerika’da popüler olmaya başladılar.

Günümüzde ise Amerika’da en popüler köpek türü oldular.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı