KYK Borçları Silinecek Mi? Öğrencilere Müjdeli Haber

KYK borçları silinecek mi? KYK borçlarının silinmesi için TBMM'ye teklif sunuldu. Teklif kabul edilirse KYK borçları silinecek.

KYK borç affı tekrar gündeme geldi. Milyonlarca kişinin üniversite yaşantısı süresince devletten aldığı geri ödemeli KYK kredileri için müjdeli bir haber geldi. 1 Ekim itibariyle açılan meclisin gündemine KYK borçları getirildi. Verilen teklifin sonrasında KYK kredi borçları silinecek mi sorusunun yanıtı sorgulanıyor. Borçlarını ödemede güçlük çeken kişiler, şu anda borç erteletme işlemi gerçekleştirebiliyor. Fakat hali hazırda borçların silinmesi söz hususu değil. Peki, KYK borçları silinecek mi?


KYK BORÇLARININ SİLİNMESİ TEKLİF EDİLDİ

1 Ekim itibariyle yeniden açılan TBMM’nin gündemine gelen geri ödemeli burs borçları bütünüyle silinmesi ile alakalı sunulan teklif, Plan ve Bütçe Komisyonu’na da sevk edildi. KYK borçlarının silinmesiyle alakalı teklif, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda değerlendirilmesinin ardından, Milli Eğitim Komisyonuna sevk edilecek.

“Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” Başlığı ile Yavuz Ağıralioğlu tarafından meclise verilen teklifin kısaca hedefi ise şöyle;

“Teklif ile, öğrenim kredisi ya da katkı kredisi almış ve borçları muaccel olan şahısların borçlarının silinmesi hedeflenmektedir.”

KABUL EDİLİRSE HEPSİ SİLİNEBİLİR

Borcunu vaktinde veremeyen öğrencilere uygulanan faiz nedeniyle borçların giderek arttığı, borçluların ödeme yapabilmesinin imkansız duruma geldiği bildirildi. Mesele, Meclis’in gündemine de geldi. TBMM’ye KYK borçlarının silinmesi ile alakalı kanun teklifi verildi. Eğer teklif kabul edilirse bütün öğrencilerin borçları silinecek.


'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı